Zmiękczacze wody, zwłaszcza te kompaktowe, stają się coraz bardziej popularne w polskich domach. Rośnie świadomość dotycząca problemu wysokiego stopnia twardości wody. Jeśli jeszcze nie masz zmiękczacza wody, a przed zakupem chciałbyś się dowiedzieć jak najwięcej na jego temat to dobrze trafiłeś.

Przedstawiamy kilka ciekawostek dotyczących tych popularnych urządzeń filtracyjnych.

Czy wiedziałeś, że…

Istnieją specjalne modele posiadające system suchego zbiornika?

Zmiękczacze wody z tą funkcją zaoszczędzą wielu kłopotów, które mogą powstać podczas użytkowania. Najczęstszą nieprzyjemnością, na którą skarżą się posiadacze jest powstawanie mostów solnych w zbiorniku na sól regeneracyjną. Na szczęście nie są kłopotliwe do usunięcia. Można im jednak w łatwy sposób zapobiegać. Działanie systemu suchego zbiornika opiera się na tym, że woda na regenerację jest pobierana tuż przed rozpoczęciem procesu.

Eksploatacja kosztuje mniej niż wydatki na skutki stosowania twardej wody?

Eksploatacja zmiękczacza wody nie jest związana z wysokimi wydatkami. Praktycznie ich nie odczujemy. Musimy pamiętać o regularnym dosypywaniu soli regeneracyjnej. Koszt jednego worka to około 20 – 30 złotych. Odrzut wody do kanalizacji to groszowa sprawa, tak samo jak koszt prądu, z którego korzysta głowica sterująca. Awarie powstałe poprzez stosowanie wody o wysokim stopniu twardości są o wiele bardziej kosztowne. Nic nie wspominając o większym zużyciu detergentów oraz kosmetyków. Stosując zmiękczacz wody zdecydowanie więcej oszczędzamy niż tracimy.

Zmiękczacze wody, które zużywają mniej soli na regenerację wcale nie muszą być lepsze?

Obserwując tabelki z parametrami konkretnych zmiękczaczy wody możemy zauważyć sporą rozbieżność między zużyciem wody i soli na regenerację. W praktyce okazuje się, że te z niższymi wartościami wcale nie muszą sprawować się lepiej. Mniejsze zużycie soli może stać się przyczyną gorszej regeneracji złoża, a ostatecznie nieprawidłowej filtracji wody. Tak samo jest z mniejszym zużyciem wody na regenerację – złoże może być nieprawidłowo wypłukane z roztworu solanki, a to w najgorszych wypadkach skutkuje słoną wodą użytkową. Należy wybierać produkty z optymalnie dobranymi wartościami. Takie gwarantuje chociażby Ecoperla Perfect System.

Najtańsze będą zmiękczacze wody z Ecoperla Perfect System?

Nie chodzi tutaj o cenę wyjściową urządzenia, jednak o koszty eksploatacyjne. Czasem zdarza się, że najtańsze zmiękczacze wody są najdroższe podczas użytkowania. Jeżeli jednak Twój zmiękczacz wody posiada Ecoperla Perfect System nie masz się czym przejmować. Te ustawienia zostały stworzone z myślą o jak najmniejszym zużyciu soli i wody na regenerację, ale przy tym te wartości są odpowiednie do optymalnego oczyszczania złoża filtracyjnego. Dzięki tym ustawieniom żywica jonowymienna jest bardziej trwała, a zmiękczacz jest w stanie przefiltrować więcej wody na tym samym złożu. Ecoperla Perfect System dba także o prawidłową i bezawaryjną pracę zmiękczaczy wody.

Więcej informacji dotyczących danych technicznych zmiękczaczy wody oraz Ecoperla Perfect System znajdziesz na stronie filtry do wody – kompendium wiedzy.

Producent ma znaczenie?

Jakość komponentów to sprawa, na którą powinien zwracać uwagę każdy nabywca urządzenia do zmiękczania wody. Producent ma znaczenie i warto zdecydować się na firmy, które produkują oferowane produkty z najlepszych pod względem jakościowym części. To daje gwarancje prawidłowej pracy i odpowiedniej filtracji. Na przykład polska marka Ecoperla to urządzenia, które posiadają obudowy, złoże, elektronikę od najlepszych światowych producentów.

Wykorzystaj wiedzę w najlepszy sposób

Te ciekawostki to nie tylko ważne informacje, ale przede wszystkim wskazówki, dzięki którym będzie można zdecydować się na dobrze działający i bezawaryjny sprzęt. Sprawdź, które zmiękczacze wody cieszą się największą popularnością w artykule Aquahome 20-N czy Ecoperla Toro? Który zmiękczacz wody wybrać?