inteligentny, nowoczesny dom

Co to jest EIB?

Skrót EIB pochodzi od European Installation Bus czyli od systemu opracowanego w 90 roku ubiegłego stulecia przez głównych europejskich producentów instalacji elektrycznych.

System EIB jest połączeniem wszelkich funkcji zarządzania dowolnym budynkiem. Instalacja EIB służy do włączania, sterowania, sygnalizacji, regulacji oraz sprawowania nadzoru nad urządzeniami elektrycznymi zainstalowanymi w inteligentnym budynku. Stanowi ona alternatywę dla klasycznej instalacji elektrycznej, która nie jest w stanie spełnić stale rosnących oczekiwań użytkowników.

W instalacji EIB czujniki, łączniki oraz przyciski są zastępowane przez specjalne urządzenia wykonane w cyfrowej technologii. Wymiana informacji pomiędzy tymi urządzeniami zachodzi przy użyciu przewodu magistralnego, który łączy wszelkie elementy inteligentnego systemu.

EIB daje możliwość modyfikacji funkcji poszczególnych przycisków, co stanowi niepodważalną zaletę tego inteligentnego systemu. To rozwiązanie charakterystyczne dla EIB jest bardzo często wykorzystywane w budynkach z wnętrzem typu open space, bowiem w nich tradycyjne instalacje elektryczne nie mają racji bytu ze względu na brak określonego przeznaczenia powierzchni wewnątrz budynku.

3 komentarze

  1. A czym w takim razie jest system KNX? Czy to jest po prostu inna nazwa instalacji EIB czy zupełnie inne rozwiązanie? Na stronach internetowych można zobaczyć oznaczenie EIB/KNX i w zasadzie nie wiadomo czy to alternatywna nazwa technologii EIB czy coś zupełnie innego.

  2. Nazwa KNX jest nowym nazewnictwem dla EIB, a że EIB ciągle żyje w świadomości instalatorów to stosuje się obie nazwy.

  3. EIB było wcześniejszym znakiem tego systemu. Po tym jak ten standard się rozrósł, wzbogacił o nowych “parterów” zmieniono nazwę tego standardu z eib na knx (między czasie jeszcze było eib/knx). Ale nazwa eib jest nadal bardziej popularna/rozpoznawalna niż knx. Z tego względu wszyscy instalatorzy nadal operują nazwą eib. Jeżeli ktoś jest zainteresowany większą ilością informacji o systemie eib/knx od strony praktycznej to zapraszam na moją stronę: controlhome.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.