najlepszy wybór to taxi czy uber?

Dlaczego warto korzystać z aplikacji Uber?

Uber, czyli alternatywa dla tradycyjnych taksówek od 2009 roku spędza sen z oczu tysiącom taksówkarzy z różnych krajów. Od 2014 roku aplikacja ta weszła także w życie na polskim rynku i ciągle mówi się o jej zaletach i przewidywanym sukcesie.

Jak z tego korzystać?

Żeby móc korzystać z Uber należy najpierw pobrać i zainstalować aplikację z Google Play, App Store lub Windows Store i następnie założyć tam konto. W czasie rejestracji niezbędnym krokiem jest podanie danych karty kredytowej. Jeśli dana osoba jej nie posiada, niemożliwym będzie pojechanie gdziekolwiek z Uber.

Aplikacja posiada w miarę prosty interfejs. W wyszukiwarce lub zaznaczając pinezką na mapie wskazujemy miejsce, w które przyjechać ma kierowca. Można to robić, gdy chce się natychmiastowy transport, ale także, gdy planujemy na przykład powrót z jakiegoś miejsca o określonej godzinie.

kod promocyjny uberAplikacja od razu informuje, jaki będzie czas oczekiwania na samochód oraz wylicza przybliżoną cenę. Wystarczy kliknąć palcem „zamów przejazd”, a od razu pojawi się profil kierowcy, który zdecydował się na zamówiony kurs. Są tam między innymi jego imię, zdjęcie, model samochodu oraz numer rejestracyjny. Dodatkowo możemy sprawdzić jego ocenę (wystawiają ją zawsze klienci, więc możemy sprawdzić, czy jest zaufany) oraz telefon komórkowy w razie jakiś komplikacji. Kiedy kierowca przyjmie zamówienie, można na bieżąco śledzić jego położenie.

Mamy dobrą wiadomość dla pasażerów. Po wpisaniu kodu promocyjnego „UBERPASJA” w aplikacji na telefonie otrzymacie darmowy przejazd. To duża zachęta do rozpoczęcia korzystania z nowego przewoźnika.

Ile kosztuje Uber?

Następną zaletą Ubera odznacza się to, że jest tani. Każdy jeden przejechany kilometr kosztuje 1,40 zł, a tradycyjna taksówka 1,80 zł, a droższe nawet przekraczają 2,40 zł. Oprócz opłaty podstawowej należy zapłacić 5 zł za rozpoczęcie jazdy oraz (co często się pomija i nie każdy o tym pamięta) 0,25 zł za każdą minutę jazdy. Podane stawki obowiązują w każdy dzień, przez całą dobę.

Koszty przejazdu naprawdę można uznać za opłacalne i atrakcyjne. Z pewnością największą różnicę odczują klienci, którzy często korzystają z wszelkich form przewoźników (w tym także tradycyjnych taksówek).

Kierowcy Uber

Kierowcą w Uber może zostać prawie każdy. Jedynym warunkiem jest dokument o niekaralności oraz prawo jazdy. Dodatkowo posiadane auto może mieć nie więcej niż 10 lat. Jest to dobry sposób na dorobienie paru złotych, w szczególności dla osób, którym jazda sprawia radość. Łączą wtedy przyjemne z pożytecznym.

Aplikacja Uber pobiera 20 % od każdego kursu. Wielu kierowców przygodę z Uber traktuje jako „spełnienie marzenia”. Wszyscy, którzy od zawsze chcieli być taksówkarzami, a nie było im dane spróbować – będą się czuli jak w siódmym niebie. W dodatku klienci mogą mieć nawet wyższe standardy niż w taksówce. Oczywiście wszystko zależy od wyposażenia kierowcy.

Czas przyjazdu

Wieczorem nie trzeba zbyt długo czekać na przewóz, jednak w nocy sprawa się komplikuje, gdyż na drogach jest mała ilość kierowców Uber. Trzeba wtedy czekać dłużej niż na tradycyjne taksówki. Statystyki pokazują, że Uber nie posiada jeszcze wielu kierowców, choć ich liczba stale wzrasta. Zdarza się często, że przez kilkadziesiąt minut żaden pojazd nie jest dostępny.

Znajomość trasy

Mimo, że aplikacja Uber posiada wiele plusów, nie przewidziała jednej rzeczy. Łatwo zakwestionować znajomość miasta kierowców Uber. Profesjonalni taksówkarze są szkoleni, przechodzą liczne kursy oraz mają odpowiednie papiery. W przypadku opisywanej aplikacji kierowcy nie posiadają żadnych z tych rzeczy i (choć zwykle są bardzo sympatyczni i skorzy do rozmów) często trzeba im tłumaczyć, jak dojechać do celu. Nie powinno to tak wyglądać.

Czy to jest legalne?

Nie trzeba być prawnikiem, ani żadnym doktorem prawa, żeby stwierdzić, że kierowcy, którzy współpracują z Uber nie działają całkowicie legalnie. Sama firma umywa od wszystkiego ręce i podkreśla, że nie tworzą korporacji przewozowej, a jedynie są pośrednikami.

Czy warto?

Za Uber przemawia niewątpliwie niska cena, dobry standard aut, bezpieczeństwo oraz szybki i bezproblemowy system płatności (opłata jest automatycznie pobierana z naszej karty kredytowej, gdy kurs się skończy). Naszym zdaniem to wystarczające argumenty, które powinny skłonić każdego do korzystania z aplikacji Uber.

Materiały potrzebne do stworzenia artykułu zostały dostarczone przez portal www.potegapasji.pl

3 komentarze

  1. Jechałem uberem dopiero 3 razy, ale już teraz mogę powiedzieć, że jestem zadowolony. Przy pierwszym kursie wpisałem kod promocyjny Uber o treści uberpasja, dzięki czemu zgarnąłem darmowy przejazd. No może nie do końca darmowy, bo rachunek wyszedł 21 złotych, wiec 1 złoty dopłaciłem do kursu. Za takie pieniądze to ja mogę jeździć. Od tamtego czasu wszystkim znajomym polecam ten kod promocyjny Uber.

  2. Do tej pory Uberem jechałam 2 razy. Pierwszy raz miałam za darmo, bo wpisałam kod promocyjny Uber, który dostałam od kolegi. On z Ubera korzysta bardzo często i miał skądś ten kod. Powinien nadal działać, bo ja rejestrowałam się na początku maja, czyli całkiem niedawno. Uber bardzo fajnie działa, wszystko widać na komórce, zna się od razi orientacyjny koszt przejazdu, można oceniać kierowców itd. Poza tym nie trzeba mieć przy sobie pieniędzy, bo Uber kasę ściąga z przypisanego konta. Wystarczy więc raz przypisać kartę płatniczą i z głowy. Niestety Uber to nie tylko same zalety. Wadą jest na przykład to, że samochody Ubera nie mogą korzystać z pasa jezdni przeznaczonych dla autobusów i taksówek. Nie mają też licznika, przez co nie wiadomo na bieżąco ile wynosi dany kurs. Nie zawsze też jest dostępność samochodów z Ubera. Taksówek jest jednak znacznie więcej i czeka się na nie zazwyczaj krócej niż na Uber. Jednak jedno jest pewne – Uber ma swoich zwolenników i coraz więcej dostępnych samochodów. Oby tylko nikt nie uwalił tego w Polsce wprowadzając jakiś durny przepis.

  3. Czy to prawda, że polscy legislatorzy mają dobrać się niebawem do Ubera? Doszły do mnie słuchy, że niebawem Uber w Polsce będzie nielegalny i znów trzeba będzie wrócić do taksówek. Czy to prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.