programowanie klawiatura elektronika komputery

DrayTek Vigor 2920n

Nigdy bym się nie spodziewał, że zakup routera bezprzewodowego może być aż takim wyzwaniem. A jednak, wczoraj nabyłem już czwarty router do komputera.

Tym razem wybór padł na DrayTek Vigor 2920n. Moim wcześniejszym routerem był produkt marki Linksys. Uznaje się bowiem w Polsce, że najlepsze routery to właśnie sprzęt opatrzony logiem Linksys. Też tak mi się wydawało do czasu zakupienia pierwszego routera Linksys, a dokładnie modelu WRT160N. Po niecałych dwóch latach użerania się nastąpiła decyzja o zmianie na niezawodny model Linksys WRT54GL. Co prawda ten już się nie zawieszał jak ten wcześniejszy, tandetny router Linksys WRT160N, ale przy bardzo wielu jednoczesnych połączeniach potrafił zamulać. Tak więc z Linksys postanowiłem migrować na cokolwiek innego, padło na polecane mi routery DrayTek. Rozważałem model DrayTek Vigor 2130n wyposażony w 1 port WAN oraz port USB mogący służyć jako łącze zapasowe. Wybrałem jednak wyższy model DrayTek Vigor 2920n z dwoma portami WAN i portem USB. Jest u mnie dopiero dobę, więc trudno powiedzieć coś konkretnego, jednak widać zmianę na plus. Otóż według znalezionych przeze mnie testów Linksys WRT54GL potrafi bezproblemowo obsłużyć 48 sesji, DrayTek Vigor 2130n radzi sobie z 16 tysiącami połączeń, zaś DrayTek Vigor 2920n aż 32 tysiącami. Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć, gdyż sam takich testów nie przeprowadziłem, ale różnica jest zauważalna gołym okiem.

Ciekawe jest jednak, że dwa dni temu testowałem model DrayTek Vigor 2910n czyli wersję poprzedzającą router DrayTek Vigor 2920n i osiągałem trochę lepsze wyniki, poza tym w panelu routera podawane były prawidłowo ilości jednoczesnych sesji, a w modelu DrayTek Vigor 2920n są to wartości mocno zawyżone. Na przykład dla aplikacji działającej na 100 wątkach router DrayTek Vigor 2920n pokazuje aż 10 tysięcy sesji, podczas gdy DrayTek Vigor 2910n pokazywał ich około 100 czyli dokładnie tyle ile faktycznie było uruchomionych w programie wątków. Wolałbym, aby w panelu do zarządzania routerem pojawiały się prawdziwe informacje na temat ilości jednoczesnych połączeń czy aktualnego transferu. Wykonałem nawet downgrade firmware routera DrayTek Vigor 2920n by sprawdzić czy ten zabieg coś zmieni, ale zakończyło się niepowodzeniem. W chwili obecnej wrzucony jest z powrotem najnowszy firmware. Bardzo ciekawią mnie możliwości modelu DrayTek Vigor 2920n, które niesie za sobą dual WAN. Być może uda mi się niebawem je sprawdzić i wtedy dorzucę dodatkowy artykuł.

Jeszcze na koniec należy wspomnieć, że skok jakościowy pomiędzy Linksys WRT160N czy Linksys WRT54GL i DrayTek Vigor 2920n jest całkowicie uzasadniony różnicą w cenie. Niezawodny do zastosowań domowych Linksys WRT54GL kosztuje około 4 razy mniej niż DrayTek Vigor 2920n. O modelu Linksys WRT160N lepiej w ogóle nie wspominać, bo to porażka na całej linii i nikomu nie życzę, by przyszedł mu do głowy zakup routera tego typu, ale to temat na oddzielny artykuł. Wracając do cen i możliwości to trzeba wziąć pod uwagę, że mało komu potrzebny jest taki sprzęt jak DrayTek Vigor 2920n. Przy jednym porcie WAN naprawdę warto zwrócić uwagę na DrayTek Vigor 2130n, który jest tańszy od modelu DrayTek Vigor 2920n o około 200 PLN, co jednak wciąż stanowi trzykrotną cenę popularnego Linksys WRT54GL. Ja już jednak mam swoje doświadczenia z routerami Linksys i wiem tyle, że do produktów tej marki wracać nie zamierzam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.