zbiornik hydroforowy

Zbiorniki hydroforowe

Zbiorniki hydroforowe dostępne są z przeponą lub bez przepony. Przeponowe zbiorniki hydroforowe charakteryzują się obecnością membrany oddzielającej poduszkę powietrzną od gromadzonej wody.

W czasie napełniania przeponowego zbiornika hydroforowego ciśnienie pompowanej wody powoduje uciskanie membrany i sprężanie poduszki powietrznej. Po uzyskaniu, ustawionego na sterowniku pompy, ciśnienia maksymalnego następuje przerwanie dopływu wody. Powietrze oddzielone przeponą charakteryzuje się wtedy maksymalnym ciśnieniem przy minimalnej zajmowanej objętości. Przed powrotem wody do studni zabezpiecza zawór zwrotny montowany przed zbiornikiem hydroforowym.

W momencie odkręcenie punktu czerpalnego membrana pod naciskiem sprężonego powietrza wypycha znajdującą się w zbiorniku hydroforowym wodę i zapewnia jej odpowiednie ciśnienie.

W miarę zużycia wody, następuje rozprężenie powietrza, membrana nadje mniejsze ciśnienie wodzie. Po spadku ciśnienia do ustawionego na sterowniku pompy ciśnienia minimalnego, następuje załączeni pompy. Woda z pompy tłoczona jest pod ciśnieniem do przeponowego zbiornika hydroforowego, aż do osiągnięcia ciśnienia maksymalnego itd. Przeponowe zbiorniki hydroforowe działają więc cyklicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.