W chwili obecnej na rynku dostępne są rozmaite aparaty ortodontyczne. Dzielić je można ze względu na rodzaj zastosowanego zamka, jednak najpopularniejszy podział to zróżnicowanie na ruchome aparaty ortodontyczne oraz stałe aparaty ortodontyczne.

Wybór wariantu zależy od bardzo wielu czynników, takich jak wielkość wady czy wiek osoby decydującej się na korekcję ułożenia zębów. Zdejmowane aparaty ortodontyczne nazywane także ruchomymi to aparaty ortodontyczne, które mogą być wyjmowane samodzielnie przez ich właściciela. Takie aparaty ortodontyczne zakładane są z reguły na kilkanaście godzin dziennie. Niestety ich skuteczność jest znacznie niższa niż aparatów stałych, jednak są one mniej dokuczliwe, a przez to łatwiejsze do zaakceptowania przez pacjenta. W razie potrzeby aparat można zdjąć, co stanowi niepodważalny atut takiego aparatu ortodontycznego. Koszt aparatu ruchomego wynosi około 600 PLN i w dużej mierze jest zależny od gabinetu stomatologicznego, w którym taki aparat jest zakładany.

Stałe aparaty ortodontyczne naklejane są na zęby za pomocą specjalnego kleju. Te aparaty ortodontyczne zdejmowane są z zębów dopiero po skończeniu czasu leczenia. Najbardziej widocznymi elementami stałych aparatów ortodontycznych są zamki. To właśnie zamki powodują, że aparaty ortodontyczne rzucają się od razu w oczy. Najtańsze i zarazem najpopularniejsze są aparaty ortodontyczne wyposażone w zamki metalowe. Coraz częściej można zauważyć aparaty ortodontyczne z białymi lub przezroczystymi zamkami. Materiały, z których wykonane są te elementy aparatów są bardzo różne. Różnią się estetyką, wytrzymałością oraz ceną. Koszt stałego aparatu ortodontycznego, podobnie jak w przypadku aparatów ruchomych, uzależniony jest od gabinetu stomatologicznego oraz zastosowanych zamków. Aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi kosztują około 1200 PLN, jednak w przypadku zamków ceramicznych lub kryształowych cena rośnie ponad dwukrotnie.