Program GIMP to jeden z najbardziej popularnych, darmowych programów do obróbki grafiki rastrowej. Jest on wybierany jako alternatywa dla Photoshopa, który wymaga już opłacenia licencji na ten program. Gimp jest jednak dla wielu przyjazny w użytkowaniu, a przy tym posiada naprawdę bardzo dużo opcji. Znajomość GIMP’a dla grafika, fotografa czy projektanta jest bardzo przydatna, a do pracy zawodowej wręcz obowiązkowa. Czy pracujemy na własny rachunek, czy dla firmy z tym narzędziem na pewno spotkamy się wiele razy. Pomocny może okazać się intensywny kurs GIMP.

Kurs darmowy, czy może jednak ważniejsza jest jakość?

Płatny kurs GIMP oferowany jest na bardzo wielu platformach do nauki, w Internecie można znaleźć mnóstwo kursów darmowych, np. na YouTubie. Jedną z platform do nauki powstałą w Polsce jest Strefa Kursów (https://www.kupony.org/sklep/strefakursow/). Oferują oni kurs GIMP w dwóch poziomach: podstawowym i zaawansowanym. Kurs jest płatny, ale inwestycja zwraca się natychmiast po ukończeniu kursu, bo wiedza tam zdobyta jest pełnowartościowa. Dla początkujących, tych, którzy nie mieli do czynienia z GIMP’em poleca się oczywiście kurs podstawowy, na którym krok po kroku kursant ma szansę zapoznać się z programem: od zainstalowania darmowej wersji, poznanie interfejsu, poznanie podstawowych narzędzi oraz paska narzędziowego, a także technik retuszu dla rozpoczynających przygodę z tym programem. Następnie kurs przechodzi w formę praktycznej nauki na przykładach.

Strefa Kursów GIMP od podstaw

Warto poznać program GIMP i Strefa Kursów zapewne Ci w tym pomoże – wybierz szkolenie dla siebie – kurs podstawowy lub zaawansowany

Dla kogo jest zaawansowany kurs GIMP?

Kurs zaawansowany jest zalecany dla osób, które mają już podstawową wiedzę na temat programu GIMP lub przeszli już kurs podstawowy – nie jest to oczywiście konieczne do rozpoczęcia kursu zaawansowanego. Wystarczy w jakikolwiek sposób zdobyć w przeszłości wiedzę podstawową, aby lepiej orientować się w zagadnieniach profesjonalnych. Na tym kursie poznaje się zaawansowane narzędzia programu GIMP, kreatywne efekty, zgłębia się wiedzę o maskach i warstwach, a także trików, które ułatwią pracę w tym programie. Poznana wiedza jest praktyczna. Wszystko, o czym jest mowa na kursie jest pokazywane na programie.

Ucz się programu GIMP, kiedy tylko chcesz

Kurs GIMP, jak każdy zresztą na Strefie Kursów to zestaw filmów, które można sobie obejrzeć o każdej porze i na każdym urządzeniu. Do kursu GIMP są dołączone również wszelkie materiały. Filmy wideo jak i materiały można sobie pobrać i w każdej chwili otwierać bez logowania się do swojej strefy kursanta i bez konieczności podłączania się do Internetu. Nie trzeba oglądać wszystkiego za jednym razem. Kurs jest podzielony na bloki, dzięki czemu można sobie zaplanować naukę. Jeśli nauka przebiega na poziomie panelu kursanta na stronie, zapamiętany jest ostatnio wyświetlany film. Nawet po miesiącu przerwy wiemy na jakim etapie skończyliśmy kurs. Możemy też oczywiście wracać do filmów, otwierać też wideo, które wyprzedzają temat, nie ma ograniczeń co do korzystania z tutoriali. Nie musimy przechodzić po kolei, aby móc oglądnąć następny film. Kolejność zależy od naszego sposobu nauki. Może być na przykład taka sytuacja, że mamy już zainstalowany program, więc film o instalacji możemy pominąć. W każdym momencie możemy wracać do oglądniętych filmów, aby odświeżyć sobie wiedzę, przypomnieć sobie poznane zagadnienia kiedykolwiek chcemy. Dostęp do kursu jest nieograniczony czasowo. Płacimy za niego raz i korzystamy ile tylko chcemy.

Udemy GIMP dla początkujących

Wielbiciele nauki w języku angielskim też znajdą coś dla siebie – na platformie szkoleniowej Udemy znajdziesz znakomite kursy z obsługi aplikacji GIMP

Strefa Kursów i Udemy to najlepsze platformy szkoleniowe?

Jest jeszcze jedna platforma do nauki, która jest znana na całym świecie. Jest to Udemy (https://www.kupony.org/sklep/udemy/). Różni się on nieco od polskiej Strefy Kursów, bo jest znacznie więcej kursów Gimpa na tej platformie, bo są zrobione przez różnych twórców. Na pierwszej platformie mamy jeden kurs podstawowy i jeden zaawansowany zrobiony przez jednego twórcę, a na Udemy jest wiele wersji. Oczywiście wiedza przekazywana jest uniwersalna – Gimp jest jeden. Jednak różnice mogą wynikać z różnego stylu tłumaczenia, używania innych przykładów, na nacisku na inne funkcje. Zakup kursu już na pewno nie będzie szybką decyzją, bo będziemy musieli wybrać twórcę, który proponuje najlepszy kurs. Na Udemy również oglądamy filmy, na których wszystko jest dokładnie pokazywane. Do każdego kursu dołączone są materiały. Wszystko to również możemy ściągnąć na nasz komputer czy inne urządzenie. Jeśli otwieramy kurs na platformie, zostanie zapamiętany nasz postęp w nauce. Mamy też możliwość zadawania pytań do twórcy. Co ciekawe, istnieje też opcja zadawania pytań do konkretnego momentu w kursie, co możemy zrobić w trakcie trwania filmu.

Dobra organizacja kursów z podziałem na sekcje

Na stronie kursu mamy dokładnie wypisane tematy podzielone na bloki, długość trwania kursu w godzinach i ilość wykładów. Kursy na Udemy są głównie w języku angielskim czy innych językach, ale mogą również znaleźć się kursy po polsku. Jest jednak ich stosunkowo mało. Jednak dla osób, które nie znają języka angielskiego, są napisy po polsku, które przez twórców są cały czas rozwijane. Kursy na Strefie Kursów i Udemy mają taką zaletę, że są płatne, co dla wielu osób jest motywacją do nauki. Oprócz tego są one cały czas oceniane przez użytkowników, komentarze i oceny w formie gwiazdek są widoczne dla każdego, dlatego twórcy bardzo się starają tworzyć treści godne uwagi. Kursy są również cały czas aktualizowane. Jeśli na przykład program Gimp zostanie zmieniony, na pewno taka informacja na kursie będzie. Nikt nie chce uczyć się nieaktualnych rzeczy, dlatego jeśli coś wyjdzie z obiegu, również kursanci będą na bieżąco informowani. Wiedza jest uporządkowana, jest płynne przejście od zagadnień łatwiejszych po trudniejsze.

Możesz postawić na darmowy kurs GIMP, ale czy warto?

Dużą zaletą kursów płatnych jest również wysoka ich jakość pod względem dźwięku i obrazu. Jeśli szukamy darmowych całkowicie tutoriali, również będziemy w stanie takie znaleźć, np. na YouTubie. Nie będzie jednak ona tak dobrze przedstawiona jak w platformach wymienionych powyżej. Twórcą takiego kursu może być każdy, bo nie ma z niego żadnych zysków. Poza tym nie ma możliwości ściągnięcia filmu i oglądania go bez dostępu do Internetu. Wybór dobrego kursu jest też trudny, bo na YouTubie twórcą może być każdy. Na wyżej wymienionych platformach jest dokładny opis twórcy kursu, jego osiągnięcia i informacje o edukacji. Możemy łatwo zweryfikować czy osoba tak jest kompetentna i czy można jej zaufać w kwestii jakości kursu.

Ja czekam na promocje cenowe i okazje. Kupuję kursy w promocji. Więcej przeczytasz tutaj. Zarówno Udemy jak i Strefa Kursów robią fantastyczne zniżki co jakiś czas. Warto śledzić informacje na ich stronach lub zapisać się do newslettera.