twarda woda w domu

Co powinien posiadać dobry zmiękczacz wody?

Problem wysokiego stopnia twardości wody w Polsce istnieje już od wielu lat, jednak dopiero od niedawna wzrasta świadomość na temat tego, że da się z nią walczyć. Wiele osób poszukuje idealnego zmiękczacza wody. Na co zwracać uwagę?

Złoże filtracyjne

Niezwykle istotnym elementem każdego zmiękczacza wody jest złoże filtracyjne. To właśnie na nim zatrzymywane są jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość wody. Każdemu przyszłemu użytkownikowi powinno zależeć na tym, aby było jak najbardziej wydajne i żywotne. Warto pamiętać, ze żywica jonowymienna występuje w dwóch rodzajach: jako złoże polisferyczne oraz monosferyczne. Należy zwracać na to szczególną uwagę, ponieważ 20 litrów złoża monosferycznego jest w stanie filtrować tak samo, jak 30 litrów złoża polisferycznego.

W złożu monosferycznym każda cząsteczka ma taki sam kształt i jest takiej samej wielkości. Dzięki temu woda jest filtrowana w odpowiedni sposób, a złoże eksploatowane równomiernie.

Dobrze zwrócić uwagę na producenta złoża i dowiedzieć się więcej na jego temat.

Komponenty

Komponenty są bardzo istotną kwestią. Ważne, aby jakość materiałów, z których zostały wykonane była jak najwyższa. Dotyczy to zwłaszcza głowicy sterującej. Tylko solidne wykonanie daje pewność prawidłowej i bezawaryjnej pracy przez długi czas.

Dane techniczne

Dane techniczne nie powinny być obecnie kwestią decydującą. Zazwyczaj producenci trochę naciągają fakty tak, aby parametry wyglądały jak najbardziej atrakcyjnie. Zbyt mała ilość wody lub soli na regenerację może prowadzić jednak do awarii zmiękczacza wody.

Spoglądając na tabelkę z danymi technicznymi powinien nas interesować rozmiar urządzenia i ciśnienie.

Koszty eksploatacji

Koszty użytkowania to bardzo ważna, a często pomijana kwestia. Należy pamiętać o regularnym dosypywaniu soli tabletkowanej do zbiornika. Jest niezbędna do regeneracji urządzenia.

Pod tym względem doskonale sprawdzają się urządzenia z Ecoperla Perfect System. Ustawienia ich pracy są dobrane w taki sposób, by eksploatacja była jak najtańsza, a samo działanie prawidłowe i bezawaryjne przez długie lata.

urządzenia Ecoperla z Ecoperla Perfect System

Gdzie szukać wskazówek?

Istnieje wiele artykułów z porównaniami urządzeń filtracyjnych tego typu. Dużą popularnością cieszy się „Zmiękczacz wody Toro, Denver czy WaterMark?”. Ekspert z branży uzdatniania wody fachowo porównał w nim najpopularniejsze modele zmiękczaczy wody na rynku.

3 komentarze

  1. Czytałem ten artykuł i faktycznie zgadzam się z jego treścią. Ecoperla Toro to jeszcze nowość, ale myślę, że szybko zdobędzie popularność wśród użytkowników filtrów do wody. Jest dobrze zrobiony, ma wszystko, o czym mowa w artykule: dobre złoże, został wykonany z trwałych materiałów, jest funkcjonalny. Polecam, bo mimo tego, że ma tylko 20 litrów złoża jest niezwykle wydajny.

  2. Dla mnie przy wyborze najważniejsze było złoże – jego jakość, wydajność, trwałość. Wiem, że w produktach Ecoperla stosowane są bardzo dobre, europejskie złoża. Ciekawą opcją jest Ecoperla Perfect System. Widziałem artykułu o tym, że wielu producentów oszukuje na przykład na regeneracji, przez co złoże ulega szybszej eksploatacji i źle filtruje. Zwracam uwagę na takie rzeczy.

  3. Podobno kiedyś te zmiękczacze wody Denver i WaterMark były dobre, a teraz ludzie mają z nimi same problemy. Podobno ostatnia seria była feralna i w większości ludzie pooddawali te urządzenia. O Ecoperla Toro słychać coraz więcej dobrego. Ciekawe czy uda się temu produktowi zostać najchętniej kupowanym? Ma wszystkie cechy, dzięki którym osiągnięcie tego założenia jest możliwe…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.