Mimo, że zmiękczacz wody to urządzenie, które działa bezobsługowo to jednak użytkownik musi pamiętać o jego właściwej eksploatacji. W przeciwnym razie zmiękczacz wody nie będzie właściwie spełniał swojej funkcji. Odpowiednia eksploatacja sprowadza do kilku rutynowych czynności, które należy dokonywać w ściśle określonym okresie czasu.

UWAGA! W związku z dużą liczbą zgłoszeń reklamacyjnych od użytkowników zmiękczaczy wody Denver oraz WaterMark pojawiających się w ostatnim okresie, przed ostatecznym wyborem tego urządzenia zachęcamy do zapoznania się z ofertą zmiękczaczy wody marki Ecoperla.

Certyfikat Klarsan

Jedynym oficjalnym dystrybutorem zmiękczaczy wody Denver i WaterMark jest firma KLARSAN. Na zmiękczaczu wody szukaj hologramu, który potwierdza oryginalność produktu.

Ustawienie odpowiedniej ilości wody między regeneracjami to podstawa. Dokonuje się jej od razu po zakupie i ulokowaniu urządzenia w miejscu przeznaczenia. Można łatwo dobrać odpowiednie ustawienia na podstawie kropelkowego testera do mierzenia twardości wody. W zależności od stopnia twardości ustawia się odpowiednio 6m3, 5,5m3, 5m3…

Pozostałe czynności to uzupełnianie soli w zbiorniku solanki, które należy dokonywać raz na miesiąc. Zdarza się, że nawet rzadziej. Zbyt niski poziom soli zbiorniku solanki może doprowadzić do niedokładnego opłukania złoża roztworem solanki, co przejawiać się będzie niewłaściwym procesem zmiękczania wody.

Kolejną czynnością jakiej należy dokonywać w trosce o zmiękczacz wody, który użytkujemy jest czyszczenie złoża jonowymiennego. Można zrobić to za pomocą specjalnych płynów i granulatów czyszczących. Jest to niezwykle ważne dlatego, że często żelazo oraz pozostałe metale ciężkie gromadzą się w żywicy. Obniżają tym samym zdolność jonowymienną i skracają żywotność złoża. Zastosowanie środka czyszczącego pozwala na przywrócenie wysokiej efektywności działania żywicy jonowymiennej. Standardowa, zalecana częstotliwość czyszczenia złoża to raz na 12 miesięcy.

Standardowe zmiękczacze wody przeznaczone do zastosowań domowych, do uzdatniania wody wodociągowej dla kilkuosobowej rodziny mają pojemność złoża na poziomie 30 litrów. Ile pieniędzy kosztuje wówczas eksploatacja?

Na regenerację idzie ok. 150 – 180 litrów wody w zależności od modelu. Ilość soli uzależniona jest od ustawionej wydajności (a ta jak pisaliśmy wyżej od twardości wody). Średnio jest to koło 3,5 kg soli na regenerację. Przy standardowych ustawieniach łączne koszty eksploatacji zmiękczacza w domu gdzie mieszkają 4 osoby (włączając koszt wody na regenerację oraz soli) to około 15 zł. Z drugiej strony oszczędza się na detergentach i chroni się instalację hydrauliczną i urządzenia AGD.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących kompaktowych oraz dwuczęściowych zmiękczaczy wody znaleźć można na stronie http://www.zmiekczacze.com.