W powszechnym rozumieniu logopeda to osoba, do której powinniśmy wysłać dziecko, gdy nie wymawia prawidłowo litery „r”. Tak naprawdę jednak logopedia ma znacznie szersze zastosowanie i nie ogranicza się też do pomocy dzieciom – choć większość dorosłych potrzebujących pomocy logopedycznej obawia się (niesłusznie) odwiedzin u logopedy chyba nawet bardziej niż dentysty.

Czym zatem zajmuje się logopedia?

W okresie rozwoju naszej mowy – czyli w szczególności w czasie przedszkolnym i szkolnym – zadaniem logopedii i logopedów jest dbanie o właściwy rozwój prawidłowej mowy – zarówno w sensie gramatyki, fonetyki, jak i pod względem leksykalnym. To właśnie wtedy bowiem stosunkowo najłatwiej jest uzyskać dobre rezultaty. Jeśli jednak nie uda się skutecznie zareagować w okresie dzieciństwa – nie ma co się poddawać, w każdym wieku można osiągnąć imponujące efekty – jeśli tylko się wystarczająco przyłoży. Jeśli bowiem nasza mowa jest już ukształtowana, to możemy ją korygować – zarówno w kontekście doskonalenia mowy jako takiej, jak i usuwania zauważonej wady wymowy.

W pewnych przypadkach (w szczególności przy skomplikowanych problemach zdrowotnych) zadaniem logopedii jest też nauczanie mowy, jeśli została ona utracona, lub jeśli osoba nie miała wcześniej możliwości się jej nauczyć. I jako mowę należy tu rozumieć zarówno kwestię wypowiadania się, jak też i rozumienia wypowiedzi innych. Jak podaje ekspert ze strony Logopeda Łódź – bardzo często  problemy logopedyczne wpływają na nasilające się trudności w czytaniu i pisaniu, a zatem znów niezbędna może być pomoc logopedy, nawet jeśli chodzi tu nie o mowę jako taką, ale bardziej o kwestie z nią powiązane.

Jak wygląda wizyta u logopedy?

Jeśli powyższe przekonało nas, że czas odwiedzić gabinet logopedyczny (samemu, albo z naszym dzieckiem), to zapewne zastanawiamy się, jak taka wizyta będzie wyglądać. Na początek warto uspokoić – nie będzie bolało, logopeda pod tym względem znacząco przewyższa dentystę. Na początek zapewne specjalista zapyta, na czym polega problem – a słuchając naszej odpowiedzi, sam będzie też diagnozował zauważone problemy. Dopiero łącząc to, co usłyszy od nas z tym, co usłyszy z naszego głosu sprawi, że będzie można precyzyjnie zidentyfikować problem i zacząć z nim walczyć. A jak będzie ta walka wyglądała – to już zależy od indywidualnego przypadku. Z pewnością nie obędzie się bez ćwiczeń oddechu.

To pewien paradoks, że jedna z najbardziej naturalnych dla człowieka czynności, jaką jest oddychanie, jest wykonywana nieprawidłowo przez tak wielu z nas. Oprócz ćwiczeń oddechowych (które przydadzą się nam też w sporcie) niezbędne mogą być ćwiczenia słuchu – bardzo często bowiem okazuje się, że problemem nie jest nasza mowa, tylko to, jak słyszymy mowę innych. Naśladując nieprawidłowo usłyszane dźwięki, nieświadomie mówimy również nieprawidłowo.

Gdy wspólnie z logopedą ustalimy plan dalszych działań i ćwiczeń, niezbędnych do wykonywania zarówno w gabinecie lekarskim, jak i w domu, to nie pozostanie nam nic innego, jak tylko czekać na wyeliminowanie problemu. Wystarczy, że zrobimy ten pierwszy krok i wybierzemy się do logopedy.

Chcesz więcej treści z tej dziedziny? Zajrzyj na profesjonalny blog logopedyczny. Znajdziesz tam dużą dawkę wiedzy o nauce wymowy.