Niektórzy turyści, decydując się na wakacyjny urlop, wybierają prywatne oferty noclegów. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszy się serwis Airbnb, który od 2008 roku umożliwia zorganizowanie tanich noclegów w 191 krajach na świecie. Tanie noclegi, z których można skorzystać mieszkając u osób, które na co dzień żyją w danym mieście, z pewnością stanowią dodatkowy atut rozwiązania, które umożliwia spędzenie tanio urlopu, weekendu czy nawet krótkiej wycieczki.

Jak skorzystać z Airbnb?

Oferty tanich noclegów znajdują się w serwisie internetowym Airbnb, który jest również dostępny jako aplikacja na smartfony. Obecnie serwis jest dostępny w 26 wersjach językowych. Idea działania Airbnb jest bardzo prosta: lokalsi, zwani hostami lub gospodarzami, udostępniają w serwisie swoje mieszkania czy domy, z kolei goście mogą je wyszukać i zarezerwować. Ze względu na fakt, że oferowane w ten sposób noclegi są udostępniane przez osoby prywatne, są one dużo tańsze niż noclegi oferowane w hotelach czy hostelach. Kupon Airbnb wykorzystywany podczas rejestracji w serwisie może dodatkowo obniżyć koszty noclegów, wynajmowanych bezpośrednio od ich właścicieli.

kupon Airbnb

W chwili obecnej kupon Airbnb daje zniżkę 100 zł na pierwszą podróż. Warto o tym pamiętać podczas rejestracji. Co więcej, posiadając już zweryfikowane konto w Airbnb warto ten serwis polecać swoim znajomym i rodzinie, dzięki czemu można uzyskać kolejne zniżki na swoje podróże.

Jak to działa?

W przypadku Airbnb zasada działania jest niezwykle prosta: host udostępnia przestrzeń mieszkalną w dowolnym miejscu na świecie, przy czym może to być całe mieszkanie, oddzielny pokój czy pokój współdzielony z innymi. Z kolei gość, po zarejestrowaniu w serwisie Airbnb, decyduje się na rezerwację konkretnego lokum w wybranym przez siebie terminie. Serwis pobiera opłaty serwisowe od gospodarza (hosta) i od gościa. Ich wysokość jest zazwyczaj ustalona procentowo i naliczana od każdej zrealizowanej transakcji, czyli od każdego noclegu, z którego skorzystał gość. Gospodarz płaci około 3% wartości usługi, z kolei gość ponosi odpłatność rzędu 6-12%, w obydwu przypadkach serwis Airbnb dolicza również podatek VAT czy inne opłaty o charakterze lokalnym. Gospodarze mogą również organizować dodatkowe atrakcje, jak np. wycieczki miejscowe. W tym przypadku serwis pobiera opłatę w wysokości 20%.

Czy Airbnb jest bezpieczne?

Użytkownicy serwisów o charakterze turystycznym mają zazwyczaj wiele wątpliwości co do usług oferowanych online. W przypadku Airbnb zarówno goście, jak i gospodarze są weryfikowani przez serwis, dodatkowo każda ze stron może się wzajemnie oceniać. W celu zwiększenia zaufania do gospodarzy serwis Airbnb umożliwia łączenie kont z mediów społecznościowych z kontem na Airbnb, dodatkowo każdy z gospodarzy musi przedstawić serwisowi ważny dokument tożsamości. Każdy z gospodarzy otrzymuje swoje wynagrodzenie w ciągu 24 godzin od daty zameldowania gościa, jest również ubezpieczony przez serwis, choć jednocześnie gospodarze mogą się doubezpieczyć w celu zminimalizowania ewentualnych szkód.

Jak się za to płaci?

Za wynajęcie pokoju czy mieszkania gość może zapłacić korzystając z udostępnionych przez serwis Airbnb metod płatności, przy czym mogą się one różnić w zależności od kraju pobytu. W Polsce można za usługę zapłacić kartą kredytową lub poprzez PayPal. Dodatkowo gospodarze mogą zażądać od gości zapłacenia depozytu na czas pobytu. Warto mieć na uwadze ważną rzecz – ceny na stronach Airbnb podawane są w złotówkach, natomiast transakcja finalnie jest przeprowadzana w Euro. Niesie to za sobą pewne konsekwencje, a konkretnie przewalutowanie po bardzo nieatrakcyjnych kursach. Sprawa może wydawać się błaha, ale przy dłuższym pobycie w droższym mieście można zapłacić kilkaset złotych za przewalutowanie. Mnie osobiście to spotkało i doznałem wielkiego szoku patrząc na wyciąg z konta już po sfinalizowanej transakcji w Airbnb. Rozwiązaniem jest założenie konta walutowego w Euro i korzystanie z kantorów internetowych do wymiany złotówek na Euro. Konto walutowe można założyć całkowicie za darmo w kilka minut. Koniecznie zróbcie to przed dokonaniem pierwszej rezerwacji w Airbnb. Teraz już wiecie jak się do tego wszystkiego zabrać. Tak więc życzę Wam szybkiej rejestracji, znalezienia odpowiedniego lokum i wielu udanych przygód.