Rynek obfituje w urządzenia zwane zmiękczaczami wody. Powód? Z roku na rok wzrasta świadomość dotycząca tego, co twarda woda jest w stanie zrobić w gospodarstwie domowym i raczej mówimy tu o stratach ekonomicznych, ale i tych związanych z wygodą. Tylko na jaki zmiękczacz wody się zdecydować? Rozpatrywać dodatkowe funkcje czy nie?

Zmiękczacze wody to koło filtrów kuchennych obecnie jedne z najpopularniejszych urządzeń służących poprawie jakości wody w gospodarstwach domowych. Coraz większe grono ma świadomość ich istnienia i orientują się w tym, jak działają oraz do czego konkretnie służą. Obecnie można je znaleźć nie tylko w specjalistycznych sklepach internetowych i stacjonarnych, ale nawet hipermarketach budowlanych.

Centralne zmiękczacze wody są jednym z najczęściej polecanych sposobów na walkę z wysokim stopniem twardości wody. Ich popularność oraz dobre opinie wynikają z faktu, że zwalczają przyczynę, a nie widoczny skutek, jakim jest kamienny osad, pozostający na różnego rodzaju powierzchniach mających styczność z wodą.

Twardość wody wynika głównie z występowania w niej jonów wapnia i magnezu, w mniejszym stopniu także żelaza i manganu na drugim stopniu utleniania. Im wyższe stężenie jonów, tym większa twardość wody. Dwa główne problemy, wynikające z użytkowania wody o wysokim stopniu twardości to wspomniany wcześniej kamienny osad oraz wysokie napięcie powierzchniowe wody.

Zmiękczacze wody redukują wysokie stężenie jonów wapnia i magnezu na zasadzie wymiany jonowej. Podczas przepływu wody przez złoże filtracyjne dochodzi do wymiany na neutralne jony sodu. Dzięki temu użytkownik otrzymuje miękką wodę, która nie pozostawia osadu, a jony wapnia i magnezu zalegające na złożu trafiają z czasem do kanalizacji wraz z popłuczynami (ten proces zachodzi podczas regeneracji złoża filtracyjnego).

Działanie nie jest skomplikowane i w każdym zmiękczaczu wody przeznaczonym do gospodarstwa domowego praca wygląda właściwie tak samo. Skąd więc tak duży wybór urządzeń?

Zakupowy zawrót głowy

Można powiedzieć, ze nowe modele zmiękczaczy wody wyrastają jak grzyby po deszczu. Mamy do czynienia z modelami dwuczęściowymi i kompaktowymi, o zupełnie różnym wyglądzie, różnych komponentach. Na sklepowych półkach cały czas pojawiają się nowe produkty.

Jednym z wyróżników poszczególnych modeli są dodatkowe funkcje, które mają usprawnić i ułatwić działanie zmiękczacza wody. Zazwyczaj obecność tych dodatków jest pośrednio związana z nieco wyższą ceną. Warto jednak poznać dostępne możliwości i zastanowić się, czy przynajmniej niektóre z nich nie będą się nam przydawały podczas eksploatacji zmiękczacza wody. Zacznijmy jednak od początku.

Zmiękczacze wody dwuczęściowe i kompaktowe

Przede wszystkim warto najpierw powiedzieć o podziale na zmiękczacze wody kompaktowe i dwuczęściowe. Poszukując urządzenia do redukcji twardości wody to będzie pierwszy podział, na który z pewnością zwrócimy uwagę.

Oba rodzaje mają zbliżoną budowę, ponieważ niezależnie od modelu występuje: butla ciśnieniowa zasypana żywicą jonowymienną, głowica sterująca procesem pracy i regeneracją złoża filtracyjnego oraz zbiornik na sól regeneracyjną, z której wytwarzany jest roztwór solanki niezbędny do regeneracji złoża.

Dowiedz się na czym polega wymiana jonowa: https://www.zestudni.pl/blog/wymiana-jonowa-jak-to-dziala-w-zmiekczaczach-wody/

Różnica polega jednak na tym, że w kompaktowych zmiękczaczach wody poszczególne elementy są ukryte w obudowie zwanej również kabinetem. To rodzaj zmiękczaczy wody stricte dedykowanych gospodarstwom domowym.

Przede wszystkim są dość wąskie, dzięki czemu zmieszczą się bez trudu nawet w naprawdę małym pomieszczeniu gospodarczym. Po drugie są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości, a przy tym bardziej estetyczne. Po trzecie posiadają o wiele więcej dodatkowych funkcji niż dwuczęściowe zmiękczacze wody.

Właściciele domków jednorodzinnych zazwyczaj decydują się na zakup właśnie zmiękczacza wody w wersji kompaktowej. Te urządzenia są dopasowane do potrzeb rodzin liczących nawet około 5-6 osób.

Przy większym zapotrzebowaniu na zmiękczoną wodę i wyższym stopniu twardości polecane są z kolei dwuczęściowe zmiękczacze wody. Posiadają o wiele większe ilości złoża. W tym przypadku mamy do czynienia z oddzielną butlą ciśnieniową wypełnioną złożem filtracyjnym oraz oddzielnym zbiornikiem na sól regeneracyjną.

W przypadku tych urządzeń możemy mówić o dużych wydajnościach, jednak znacznie mniejszym wyborze funkcji dodatkowych.

Po co dodatkowe funkcje w zmiękczaczach wody?

Choć niektórzy nie są przekonani do dodatkowych funkcji i twierdzą, że zmiękczacz po prostu ma spełniać swoją funkcję, nie musi posiadać żadnych usprawnień, to w rzeczywistości niektóre z nich są naprawdę przydatne i użytkownicy doceniają, że się na nie zdecydowali.

Opisy dostępnych możliwości występujących w zmiękczaczach wody podamy poniżej. Tutaj jednak warto zaznaczyć, że opcje są naprawdę różne i niosą ze sobą różne profity. Niektóre funkcje będą sprawiały, że eksploatacja zmiękczacza wody będzie zwyczajnie tańsza, inne usprawniały pracę, a jeszcze inne podnosiły komfort użytkowania samego urządzenia. Oto, co mamy do wyboru.

Oszczędna praca zmiękczacza wody

W niektórych modelach zmiękczaczy wody znajdziemy specjalne ustawienia, które będą usprawniały pracę zmiękczacza wody i zmniejszały koszty jego eksploatacji. W przypadku zmiękczaczy wody Ecoperla Toro oraz serii Ecoperla Slimline są to ustawienia Ecoperla Perfect System.

Ecoperla Perfect System to specjalnie opracowane ustawienia głowicy sterującej, nad którymi pracowało grono ekspertów współpracujących z tą polską marką. Wybrano je na podstawie badań i wywiadów z użytkownikami zmiękczaczy wody i serwisantami.

Ustawienia Ecoperla Perfect System zapewniają optymalny pobór soli i wody na regenerację. Zmiękczacz wody pobiera tylko tyle, ile faktycznie potrzebuje – ani za dużo, ani za mało. Oprócz tego system przyczynia się do wydłużenia żywotności złoża filtracyjnego, mniejszego prawdopodobieństwa wystąpienia awarii oraz utrzymania takiej samej wydajności pracy mimo upływu lat.

W serii dwuczęściowych zmiękczaczy wody o dużych wydajnościach Ecoperla Softower podobne możliwości zapewnia Ecoperla Smart System.

Kontrola zbiornika na sól

Każdy właściciel zmiękczacza wody ma obowiązek kontrolowania zbiornika na sól regeneracyjną. Stale należy sprawdzać jej poziom, ponieważ bez niej nie dojdzie do prawidłowej regeneracji, a co za tym idzie, zmiękczacz wody nie będzie działał prawidłowo.

Na szczęście są systemy, dzięki którym nie będziemy musieli o tym pamiętać i co chwila schodzić do kotłowni. Jednym z nich jest dźwiękowy alarm poziomu soli, który znajdziemy choćby w serii zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline. Alarm uruchamia się, kiedy poziom soli jest niski i przypomina o uzupełnieniu braków.

Niektóre zmiękczacze wody informują właściciela o potrzebie zakupu soli tabletkowanej poprzez aplikację lub SMS. Takie rozwiązanie to przede wszystkim wygoda i jeden obowiązek z głowy.

Sterowanie za pomocą modułu WiFi

Zaawansowane zmiękczacze wody posiadają moduł WiFi. Dzięki podłączeniu do aplikacji na telefon lub tablet jesteśmy w stanie na odległość kontrolować działanie urządzenia, sprawdzić czy wszystko jest w porządku, a nawet włączyć tryb wakacyjny.

W aplikacji zobaczymy między innymi dobowe zużycie wody, w ciągu tygodnia i miesiąca. Możemy też sprawdzić czy już nie czas na dosypanie soli regeneracyjnej do zbiornika.

Zmiękczaczami wody, które posiadają WiFi jest seria Pentair IQsoft oraz Ecoperla Slimline. To zmiękczacze wody z najwyższej półki, które są wyposażone też w wiele innych funkcji obniżających koszty utrzymania i skracających czas regeneracji przy zachowaniu optymalnych efektów.

System suchego zbiornika solanki

Ostatnią funkcją o jakiej warto powiedzieć jest system suchego zbiornika solanki. To rozwiązanie, dzięki któremu woda nie stoi wewnątrz zbiornika na sól podczas normalnej pracy zmiękczacza wody. Jest dodawana dopiero przed rozpoczęciem regeneracji złoża filtracyjnego. W ten sposób znacznie maleje prawdopodobieństwo powstawania mostów solnych.

Czy warto dopłacać za dodatkowe funkcje?

Na to pytanie każdy przyszły użytkownik zmiękczacza wody powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie. Dodatkowe opcje to z całą pewnością większa wygoda, co na przestrzeni lat użytkowania na pewno się zwróci i zostanie docenione. Z pewnością warto dowiedzieć się czy upatrzony przez nas zmiękczacz wody ma dodatkowe funkcje, a jeśli tak, to jakie.