Ecoperla Oxytower - sposób na żelazo i mangan w wodzie

Ecoperla Oxytower- nowość wśród odżelaziaczy i odmanganiaczy

W ofercie polskiej marki Ecoperla właśnie pojawił się produkt, który doskonale dopełnia asortyment urządzeń do odżelaziania i odmanganiania wody. To nowość, która nie wymaga obecności inżektora i hydroforu ocynkowanego, ponieważ cały proces odbywa się wewnątrz urządzenia! Przed Wami Ecoperla Oxytower!

Żelazo i mangan to przekroczenia, z którymi bardzo często muszą borykać się właściciele wody pochodzącej z własnego ujęcia. Te problemy dotyczą sporej części studni głębinowych, co potwierdzają badania Zakładu Higieny Komunalnej.

Użytkowanie wody z wysokim stężeniem żelaza i manganu nie jest co prawda bezpośrednim zagrożeniem dla organizmu, jednak powoduje wiele szkód, a osad odkładający się w instalacji może być przyczyną skażenia wody.

Jeśli żelazo występuje w parze z manganem, to usuwanie obu substancji wcale nie jest proste ze względu na to, że mangan dość ciężko wytrąca się z wody. Nie należy jednak tracić nadziei, ponieważ branża uzdatniania wody zna co najmniej kilka sposobów na zażegnanie kłopotów.

Dość popularnym sposobem jest usuwanie żelaza i manganu na katalitycznym złożu filtracyjnym. Ta metoda wymaga wstępnego napowietrzania wody. Jest bardzo ceniona i spopularyzowana ze względu na prostotę obsługi oraz brak konieczności stosowania jakichkolwiek środków chemicznych w procesie regeneracji.

Zazwyczaj firmy proponują duże systemy uzdatniania wody składające się z trzech podstawowych elementów: zwężki napowietrzającej lub sprężarki, hydroforu bezprzeponowego oraz urządzenia wypełnionego złożem filtracyjnym. To stacja, która radzi sobie nawet z bardzo dużymi przekroczeniami, przy dużych zapotrzebowaniach na wodę.

Co jednak, jeśli nie ma miejsca na tak sporą stację uzdatniania wody lub w gospodarstwie już jest zamontowany zbiornik hydroforowy przeponowy?

Ecoperla Oxytower jest odpowiedzią na właśnie takie dylematy!

Wszystko, co musisz wiedzieć o Ecoperla Oxytower

Ecoperla Oxytower to nowość od polskiej marki Ecoperla. Ta jak zwykle nie zawodzi pod względem proponowanych rozwiązań i jakości materiałów.

Ten odżelaziacz i odmanganiacz to jeden z niewielu dostępnych na rynku z komorą sprężonego powietrza! Wszystkie komponenty są wytwarzane w fabrykach na terenie Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Znajdziemy tu między innymi głowicę sterująca od Clack i cenione złoże katalityczne Birm.

Urządzenie ma 75 litrów złoża i stosunkowo niewielkie wymiary. Nie wymaga dużej przestrzeni na montaż, dlatego to produkt idealny przy braku miejsca.

Jak działa Ecoperla Oxytower?

Ecoperla Oxytower jest urządzeniem, które usuwa z wody nie tylko żelazo i mangan, ale i siarkowodór. Tak więc za pomocą jednego urządzenia możemy zażegnać aż trzy kłopoty!

Produkt składa się z zaworu sterującego oraz butli ciśnieniowej. I choć z pozoru ten odżelaziacz i odmanganiacz nie wyróżnia się wyglądem spośród wielu innych urządzeń filtracyjnych, to jednak zaskakuje tym, co ma wewnątrz.

Kiedy surowa woda wpływa do urządzenia, od razu jest kierowana na poduszkę sprężonego powietrza. Ten element stanowi swojego rodzaju zastępstwo inżektora i hydroforu bezprzeponowego. W nim woda zostaje wzbogacona w sporą ilość tlenu. Ten etap pozwoli na szybsze wytrącenie się żelaza i manganu z wody.

Podczas napowietrzania w komorze sprężonego powietrza siarkowodór utlenia się do postaci nierozpuszczalnych cząsteczek siarki.

Po napowietrzaniu woda jest kierowana na złoże filtracyjne (75 litrów). Jest to złoże katalityczne, które pośredniczy w reakcji między tlenem a żelazem i manganem zawartymi w wodzie.

W procesie katalizy dochodzi do przemiany rozpuszczalnych w wodzie form żelaza i manganu w cząstki stałe. W takiej postaci pozostają na złożu filtracyjnym, a do instalacji podawana jest oczyszczana woda.

Po odżelaziaczu i odmanganiaczu warto zamontować jeszcze filtr narurowy z wkładem mechanicznym. Będzie on stanowił zabezpieczenie przed cząsteczkami wytrąconych zanieczyszczeń, mogących przedostawać się w głąb instalacji.

Katalityczne złoże w Ecoperla Oxytower

W odżelaziaczu i odmanganiaczu Ecoperla Oxytower postawiono na wykorzystanie znanego i cenionego na całym świecie złoża Birm. To wysokiej jakości granulowany materiał filtracyjny, który bardzo dobrze radzi sobie z żelazem i manganem.

Jest doceniane za długi czas pracy przy minimalnej utracie swoich właściwości katalitycznych. Działa w dość szerokim zakresie temperatur, nie jest to złoże rozpuszczalne, więc jego objętość filtracyjna cały czas pozostaje taka sama.

Głowica sterująca Clack

Działaniem steruje wysokiej klasy głowica sterująca od amerykańskiego producenta Clack. Tej firmy właściwie już nie trzeba nikomu przedstawiać. Ich zawory są znane na całym świecie i wykorzystywane ze względu na niezawodność i niskie ryzyko wystąpienia awarii.

W razie potrzeby serwisu, właściwie nie ma z tym najmniejszego problemu. To cecha, którą nie może się pochwalić każdy komponent tego typu.

Na podświetlanym ekranie widać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pracy Ecoperla Oxytower. Istnieje możliwość uruchomienia diagnostyki pracy zaworu i wglądu w historię pracy. Inne zalety to: intuicyjne programowanie, prosty w obsłudze panel sterujący, sterowanie mikroprocesorowe, dodatkowe zasilanie z baterii litowej.

Jak przebiega regeneracja?

Regeneracja Ecoperla Oxytower odbywa się automatycznie. Jest to proces odbywający się w trybie czasowym, co kilka dni w zależności od jakości wody i zapotrzebowania na nią.

Proces regeneracji można podzielić na trzy etapy. Pierwszym z nich jest opróżnianie komory sprężonego powietrza. Następnie złoże jest dokładnie przepłukiwane z udziałem przepływu przeciwprądowego. W ostatnim etapie poduszka sprężonego powietrza jest napełniana, a złoże jest dodatkowo płukane z delikatnym przepływem współprądowym.

Do regeneracji nie ma potrzeby stosowania żadnych środków chemicznych. To ogromna zaleta, zwłaszcza w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków. Nie ma konieczności stosowania soli tabletkowanej czy nadmanganianu potasu. To niesie ze sobą kilka zalet:

  • Nie wymaga wiele uwagi
  • Jest tani w eksploatacji
  • Jest bezpieczny dla środowiska
  • Nie spowoduje problemów ze zdrowiem

Ecoperla Smart System

Ecoperla Oxytower został wyposażony w Ecoperla Smart System, który to zapewnia bardzo oszczędną eksploatację.

Dzięki niemu na regenerację urządzenie pobiera tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebuje. Dodatkowo zmniejsza się możliwość wystąpienia awarii, a żywotność złoża na pewno nie ulegnie przedwczesnemu skróceniu.

10-letnia gwarancja na całe urządzenie

Polska marka Ecoperla dba nie tylko o najwyższą jakość i niezawodność urządzeń. Eksperci marki oferują również 10-letnią gwarancję na całą stacje uzdatniania Ecoperla Oxytower, co daje Klientom pełne wsparcie techniczne w razie ewentualnych problemów. Nie trzeba się obawiać o awarię urządzenia tuż po ukończeniu gwarancji!

Dodatkowe uwagi

Warto zdawać sobie sprawę, że odżelaziacze i odmanganiacze z komorą sprężonego powietrza nie będą działały przy każdych przekroczeniach. W dodatku takie produkty są bardzo wrażliwe na odczyn pH wody. Najlepiej, aby ta wartość wynosiła minimum 7,5.

To będzie dobre rozwiązanie, jeśli gospodarstwo domowe zużywa dziennie nie więcej niż około 500 litrów wody. Przy większym zapotrzebowaniu najlepiej rozważyć inne rozwiązanie.

Produkt na medal

Choć istnieją pewne warunki, które trzeba spełnić, by odżelaziacz i odmanganiacz wody polskiej marki Ecoperla Oxytower działał optymalnie, to z pewnością spodoba się wielu użytkownikom zażelazionej i zamanganionej wody. To solidne rozwiązanie, które nie zawiedzie pod względem wydajności i trwałości. Warto wziąć je pod uwagę podczas poszukiwania sposobu na zażegnanie kłopotów z wodą z własnego ujęcia.

2 komentarze

  1. Szkoda, że Ecoperla Oxytower ma ograniczenia, co do parametrów wody, ale jak najbardziej rozumiem. Ode mnie w sumie plus za to, że producent o tym informuje i od razu wiadomo czy to na twoją wodę, czy nie jak już masz wyniki analizy wody.

  2. Super sprawa. Dla mnie osobiście bardzo ważne było, aby do wody nie była wprowadzana żadna dodatkowa chemia, zwłaszcza taka jak nadmanganian potasu. Jak tylko parametry na to pozwalają, warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Tym bardziej, że zajmuje naprawdę niewiele miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.