projekt domu

Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

Każdy, kto buduje dom staje przed dylematem kupna jego projektu. Myśląc o budowie domu najczęściej mamy luźne pomysły co do tego, jak taki dom ma się prezentować. Kiedy przychodzi już etap wyboru projektu, trzeba odpowiednio skonkretyzować swoje wymagania i zdecydować co jest dla nas najważniejsze w takim domu. Duży metraż, określony układ pomieszczeń, garaż a może duży taras? Przegląd różnego rodzaju gotowych propozycji bardzo ułatwia takie zadanie, bo możemy na spokojnie pomyśleć o tym w jaki sposób połączyć cenę, estetykę oraz funkcjonalność.

Czym są projekty domów i co zawierają?

Projekt domu zawiera dokładną wizualizację tego, jak budynek ma wyglądać z wielu perspektyw. Dzięki różnym przekrojom, a także rzutom parteru czy też piętra możemy zobaczyć pełen układ poszczególnych pomieszczeń, ich wielkości i wymiary, układ okien i drzwi oraz rozmieszczenie ścian. Jeśli chodzi o dom z zewnątrz, dokładnie widać jak wygląda elewacja domu i dach. Oprócz części typowo architektonicznej, w projekcie znajdziemy część konstrukcyjną, w której znajdują się szczegółowe obliczenia, na przykład związane z wytrzymałością konstrukcji oraz część instalacyjną, gdzie pokazane jest dokładnie w jaki sposób zostaną rozłożone wszystkie niezbędne instalacje w domu.

Taki projekt domu kupimy w każdym biurze architektonicznym, a sporo z nich posiada swoje strony internetowe z bogatą bazą gotowych projektów wraz z ich cenami. Ceny takich “gotowców” zaczynają się od około 2 tysięcy złotych, więc są to tanie projekty domów. Projekt tworzony na zamówienie jest dużo droższy, szczególnie jeśli mówimy o projektach domów nowoczesnych, które wyglądają bardzo nieszablonowo, a czasem wręcz zaskakująco.

Jakie są najpopularniejsze projekty domów?

Tak jak i w wielu innych dziedzinach tak i w przypadku projektów domów można wskazać najpopularniejsze trendy. Przede wszystkim najbardziej wyrazistą tendencją jest odchodzenie od domów dużych, wielopokoleniowych, gdzie mamy do czynienia z dodatkowymi piętrami. Takie projekty nie tylko są droższe, bo zakładają większe budynki, ale są też bardziej kosztowne w realizacji, a następnie w utrzymaniu. Obecnie znacznie częściej inwestorzy decydują się na projekty domów tanich w budowie oraz zakup domu jednorodzinnego, którego powierzchnia użytkowa to około 100m2. Taki dom, jak sama nazwa wskazuje jest komfortowy do zamieszkania przez jedną rodzinę z dziećmi.

Bardzo często dużym zainteresowaniem cieszą się projekty, które posiadają murowany garaż będący jednym z elementów budynku. Nad garażem również można urządzić taras dostępny ze strefy sypialnianej.

Odrębną kategorią projektów domów są te, w których największy nacisk kładzie się na kwestie energooszczędne. W efekcie powstają budynki, których koszty utrzymania są niskie, a dom jest w stanie w pewnym zakresie sam produkować sobie energię, na przykład poprzez kolektory słoneczne lub zamontowanie specjalnych systemów umożliwiających odzysk ciepła. Wyjątkowo ciepłe okna oraz izolacja sprawiają, że straty ciepła w takich budynkach są zdecydowanie niższe.

Jeśli chodzi o układ pomieszczeń to najpopularniejsze są projekty domów parterowych z dodatkowym poddaszem użytkowym, które również stanowi przestrzeń mieszkalną. Nie budujemy więc dodatkowego piętra, ale zyskujemy przestrzeń pod dachem, którą warto wykorzystać. W takim układzie najczęściej na parterze zlokalizowana jest kuchnia oraz pokój dzienny w otwartym planie. Z pokoju dziennego bardzo często wyprowadza się duże drzwi balkonowe na taras. Otoczenie domu, ogród i taras mają spore znaczenie w skali całego budynku. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można łatwo korzystać z możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu. W górnej części budynku przewidziana zostaje strefa nocna z sypialniami oraz łazienkami.

Treść artykułu współtworzona z portalem budowlanym. Zachęcamy do kliknięcia w odnośniki!

1 komentarz

  1. My wybraliśmy dom parterowy, bo mieszkamy ze starszymi rodzicami. Dla nich pokonywanie schodów byłoby bardzo ciężkie. Wybór odpowiedniego projektu domu to połowa sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.