Kolejne ciekawe doniesienie ze świata nauki! Naukowcy cały czas poszukują sposobów, dzięki którym ludzie będą mogli mieć zapewnione podstawowe prawo człowieka do stałego dostępu do świeżej, bezpiecznej dla zdrowia wody pitnej.

Jak wiadomo, nie na każdym obszarze w obecnych czasach istnieje taka możliwość. W związku z tym profesorowie inżynierii biomedycznej i chemicznej Mellon Bob Tilton i Todd Przybycien rozpoczęli pracę nad innowacyjnym sposobem uzdatniania wody.

Ich wynalazek obecnie zwany jest roboczo „Piaskiem typu F”. Jest to połączenie piasku z materiałami roślinnymi, które są łatwe i tanie do zdobycia na terenach rozwijających się.

Oryginalny i wydajny sposób na czystą wodę

„Piasek F” to w większości białka roślinne pochodzące z drzewa, które bez trudu można odnaleźć na terenie Indii. Ta roślinność występuje w klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym.

Pierwotnie to drzewo wykorzystywane było do produkcji naturalnych olejów, jednak znaleziono również zastosowanie dla jego nasion. Obecnie to właśnie za ich pośrednictwem ma dochodzić do oczyszczania wody pitnej.

Minusy zastosowania naturalnej metody filtracji wody

Nasiona pochodzące z drzewa to doskonałe wykorzystanie dóbr natury do tego, by mogły posłużyć najbardziej potrzebującym. Jest jednak jeden minus. W wodzie filtrowanej za pośrednictwem nasion pozostaje wiele rozpuszczonego węgla organicznego, a w tym szybko rozwijają się bakterie. Niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy są obecne w wodzie już po 24 godzinach – to niewiele czasu na spożycie i użytkowanie cieczy.

Badania wciąż trwają

Naukowcy nie zniechęcają się i prowadzą badania nad połączeniem metody filtracji za pomocą nasion z metodą filtracji piaskowej. To połączenie sprawia, że w wodzie nie dochodzi do tak szybkiego rozwoju mikroorganizmów. Zniwelowany zostaje również problem mętności wody oraz zanieczyszczeń stałych.

Regeneracja „piasku typu F” jest podobna, jak w przypadku kolumn filtracyjnych. Wystarczy przepłukanie złoża wodą bez dodatku regeneratów.

Dodatkowe zalety „Piasku typu F”

Twórcy tej nowoczesnej metody filtracji wody uważają ją za bezawaryjną. Piasek działa tak samo dobrze z wodą twardą i miękką. Nie ma też potrzeby frakcjonowania złoża.

Czy ta metoda będzie powszechnie dostępna w branży uzdatniania wody?

Obecnie prace nad wprowadzeniem „Piasku typu F” do użytku nadal trwają. Powstał on z myślą o niesieniu pomocy w krajach najuboższych pod względem dostępu do źródeł świeżej wody. Nic nie zapowiada, że ta metoda będzie powszechnie stosowana na szeroką skalę.

Na rynku filtracji wody są już dostępne urządzenia, które świetnie radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń mechanicznych oraz doprowadzaniem wody do odpowiednich cech organoleptycznych.

Profesjonalna filtracja wody pitnej i użytkowej w domu

Domowym sposobem na odfiltrowanie zanieczyszczeń mechanicznych, które w wodzie użytkowej mogą stanowić nie lada problem są filtry narurowe. W przypadku ogromnych ilości substancji i zbyt częstej wymiany wkładów warto zdecydować się na kolumnę filtracyjną ze złożem kwarcowym typu Ecoperla Sedimnetower.

Kolumny filtracyjne są dostępne na https://www.krainawody.pl/128-kolumny-filtracyjne-domowe

Takie kolumny filtracyjne posiadają o wiele większą powierzchnię filtracyjną, dzięki której proces oczyszczania wody jest o wiele bardziej dokładny, a regeneracja znacznie rzadsza i bardziej ekonomiczna.

A jak poradzić sobie z nieodpowiednim smakiem i zapachem wody w domu? Za niewłaściwe parametry organoleptyczne wody użytkowej często odpowiada chlor, jego pochodne oraz związki organiczne. Na te problemy dobrą propozycją jest kolumna z węglem aktywnym typu Ecoperla Carbotower.

Kolumny węglowe znajdziesz na stronie https://www.krainawody.pl/105-kolumny-weglowe-domowe

Zawarty w niej wysokiej jakości węgiel kokosowy jest w stanie w szybki i skuteczny sposób poradzić sobie z zanieczyszczeniami, nadać wodzie odpowiedni wygląd, smak oraz zapach. Takie urządzenia są szczególnie polecane osobom z alergiami skóry.

Skuteczna filtracja już dostępna na rynku

Nie ma co przejmować się faktem, że „piasek typu F” nie jest jeszcze wykorzystywany do oczyszczania wody. Właściciele domów jednorodzinnych mają wiele możliwości, które pozwalają na doprowadzenie wody do pożądanych parametrów.

My trzymamy kciuki za naukowców, by udało im się wdrożyć innowacyjną technologię. Oby służyła i sprawdzała się na terenach ubogich w wodę.