Wysoka jakość potraw oraz napojów w punktach gastronomicznych to konieczność do odniesienia sukcesu. Właśnie z tego powodu wielu właścicieli decyduje się na założenie profesjonalnego systemu uzdatniania wody w swoim punkcie gastronomicznym. Jakie są zalety tego rozwiązania? Który system filtracyjny jest najlepszym wyborem?

Po co w restauracji uzdatniona woda?

Wiele restauracji, które nie posiadają systemów uzdatniania wody może borykać się z kilkoma problemami wynikającymi ze złej jakości wody.

W cieczy mogą występować cząstki mechaniczne, żelazo oraz inne zanieczyszczenia, których obecność sprawia, że na takiej wodzie kompletnie nie da się nic ugotować lub przyrządzić kawy czy herbaty, a nawet jeśli, to najprawdopodobniej wszystkie walory przygotowanych zamówień nie zostaną odpowiednio wyeksponowane.

Częstym problemem, który pojawia się w całej Polsce, jest wysoki stopień twardości wody. To przez nią tworzy się wapienny osad, który jest ciężki do odczyszczenia. Można go znaleźć na sztućcach i talerzach. Wygląda nieestetycznie i nie jest mile widziany przez klientów. W dodatku przy obecności twardej wody może ucierpieć sprzęt AGD. Odkładający się kamień sprawi, że urządzenia mające styczność z wodą będą działały mniej wydajnie. Mogą też ulegać częstszym awariom. Poza tym twarda woda wiąże się z większym zużyciem detergentów oraz dodatkowych nabłyszczaczy do naczyń.

Dość poważnym problemem w punktach gastronomicznych może być również mocno wyczuwalny w wodzie chlor, który potrafi skutecznie przytłumić smak oraz zapach dań przyrządzonych na takiej wodzie.

Korzyści z uzdatniania wody w restauracjach

Ilość korzyści z oczyszczonej wody jest wprost proporcjonalna do szkód, jakie niesie ze sobą stosowanie wody marnej jakości w restauracjach.

Najważniejsze zalety to:

  • Mniejsze zużycie środków czyszczących
  • Lepsza wydajność urządzeń AGD mających styczność z wodą
  • Czyste, niezniszczone naczynia i szkło
  • Mniej awarii sprzętu AGD
  • Podniesienie walorów potraw i napojów przyrządzonych na bazie czystej wody
  • Oszczędności (głównie na detergentach oraz sprzęcie AGD)

Jakie urządzenia filtracyjne do gastronomii?

Dobór urządzenia powinien być przeprowadzany indywidualnie w każdym punkcie gastronomicznym. Wiele zależy od potrzeb restauracji oraz tego, z jakiej wody korzystają.

Jeśli źródłem wody jest studnia, w wodzie może występować żelazo oraz cały szereg innych zanieczyszczeń, które trzeba będzie usunąć. W przypadku wody z wodociągu najczęściej walczy się z wysokim stopniem twardości wody oraz chlorem.

Zmiękczacz wody

Punkty gastronomiczne często wybierają zmiękczacze wody działające na zasadzie wymiany jonowej. Jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za tworzenie się osadu są zatrzymywane na złożu. Dzięki temu można uzyskać wodę miękką, która nie powoduje odkładania się kamienia i jest przyjazna dla sprzętu AGD.

Czasem zmiękczanie wody nie wystarcza i niezbędne jest urządzenie, które usuwa z wody lub redukuje poziom wszystkich soli mineralnych.

Kolumna węglowa

Kolumny węglowe wypełnione węglem aktywnym to doskonały sposób na poprawę właściwości organoleptycznych wody – jej smaku i zapachu. Woda jest też oczyszczana z chloru oraz jego pochodnych.

Odwrócona osmoza

Jeśli właściciel chce postawić na najwyższą jakość wody może wybrać system odwróconej osmozy. Dzięki niej w wodzie nie da się uświadczyć: bakterii, wirusów, twardości wody, metali ciężkich czy drobnych cząstek mechanicznych i zawiesin. To jedna z najdokładniejszych metod filtracji cieczy.

Uzdatniona woda do podania gościom?

Ostatnio dobrą i modną praktyką stało się bycie Eko! Klienci często rezygnują z zakupu wody butelkowanej, a proszą o taką w karafkach. Wodę w dzbankach w wielu punktach można dostać za darmo, ponieważ jest to… woda z kranu. To także jeden z powodów, dla których restauracje decydują się na zakup systemu uzdatniania wody. Wielu właścicieli chwali sobie to rozwiązanie, ponieważ dzięki temu restauracja jest lepiej odbierana przez gości i chętniej do niej powracają.