madera

Madera – co warto zobaczyć na wyspie?

Madera jest niezwykle ciekawą wyspą. W zasadzie dopiero niedawno została odkryta przez turystykę. Ale już dzisiaj stała się jednym z najbardziej pożądanych kierunków wakacyjnych. Idealne miejsce dla osób kochających spokój i spacery wśród dzikiej przyrody. Na wyspie są także ciekawe, historyczne miejsca, bo Madera ma bardzo bogatą historię. A z kulinarnych ciekawostek – dla lubiących dobrze zjeść, można z powodzeniem polecić kasztany jadalne. Są doskonałe, a jeszcze lepiej smakują, gdy popije się je pysznym lokalnym winem. Ponadto Madera to ogród pełen tropikalnych owoców i smacznych ryb. Warto wspomnieć, że dwie trzecie jej terytorium znajduje się na liście UNESCO. Tani nocleg na Maderze znajdziesz dzięki Airbnb (kliknij).

Odrobina historii Madery

Madera jest jedną z wysp Makronezji – Wysp Szczęśliwych. Leży na Oceanie Atlantyckim. Jest wyspą – wulkanem – najwyższym na świecie. O Maderze jako pierwsi wspominali starożytni Grecy oraz Fenicjanie, natomiast na mapach wyspa pojawiła się dopiero w XII wieku. Umieścili ją tutaj Włosi. Jednak nie oni skolonizowali Maderę, a Portugalczycy. W 1418 roku pierwsi portugalscy kolonizatorzy dotarli na Maderę. Od 1420 roku rozpoczęto intensywne zasiedlanie wyspy. Organizowano plantacje trzciny cukrowej oraz rozpoczęto tu uprawę winogron. Pod koniec XVI i do połowy XVII wieku Madera należała do Hiszpanii. Wiek XIX był czasem upadku gospodarczego. Natomiast do 1976 roku Madera jest portugalskim regionem autonomicznym. Ma parlament oraz swojego prezydenta.

Wyspa pełna drzew

Ciekawe jest samo pochodzenie nazwy tej wyspy. Słowo Madera wywodzi się od portugalskiej nazwy „ilha da madeira”, czyli wyspa drzewa. Jej nazwa wskazuje na bujną roślinność oraz znaczny stopień zalesienia terenu.

Madera i quintas

Maderę turyści odwiedzają z powodu quintas. Są to dawne rezydencje arystokracji. Te kolonialne, oryginalne, piękne, dawne siedziby dzisiaj zostały zmienione w wygodne, ekskluzywne hotele oraz restauracje. Kupując pamiątki z Madery nie można również zapomnieć o tradycyjnych, ręcznie wyrabianych haftach. Nie są tanie, ale na pewno unikalne, skoro nie gardzą nimi nawet najznamienitsze koronowane głowy naszego świata.

Kasztany jadalne

Na Maderze 1 listopada to ważny dzień. Przede wszystkim dlatego, że listopad przynosi ze sobą czas na jedzenie przepysznych kasztanów. 1 listopada jest właśnie ich święto. Idealnych kasztanowych smaków na Maderze najlepiej szukać w Dolinie Zakonnic w miejscowości Curral das Freiras. Turyści oraz miejscowi szukają i znajdują tutaj oryginalne doznania smakowe. Podobno kasztany z Madery są najsmaczniejsze na świecie. Podczas Festa da Castanha można spróbować najlepszych kasztanowych, ale przede wszystkim tradycyjnych wyrobów z Madery.

Widoki i plaże

Klify nie są niczym dziwnym na Maderze. Przecież Madera to wulkan. Jego skaliste, proste ściany opadają do Oceanu Atlantyckiego. A to w połączeniu z wodami oceanicznymi tworzy niesamowite widoki. Warto wspomnieć o tym, że na Maderze nie ma wielu plaż. Te piaszczyste są sztucznie usypane – część z nich z piasku z Sahary. To też ciekawostka – jedna z wielu do odkrycia na tej interesującej portugalskiej wyspie, której nie sposób opisać w kilku słowach.

Jeżeli zaciekawił Cię temat tej wyspy to koniecznie zobacz pełny przewodnik po Maderze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.