Twarda woda to jeden z najczęstszych problemów związanych z wodą użytkową w naszych domach. Zdarza się tak samo w przypadku własnych ujęć, jak i wodociągów. Największe problemy? Kamienny osad i duże zużycie detergentów. Jak sobie z tym radzić? Poznaj 5 skutecznych sposobów na walkę z tym problemem!

Twarda woda – kiedy trzeba coś z tym zrobić?

Twardość wody to jej naturalna właściwość i jest związana z każdym rodzajem i ujęciem. Za tworzenie tego zjawiska oraz dokładną wartość odpowiada ilość jonów wapnia i magnezu obecnych w wodzie, a także w mniejszym stopniu jonów żelaza i manganu. Im jest ich więcej, tym woda jest twardsza. Badania nie wykazały, aby taka woda miała niekorzystny wpływ na organizm, jednak na gospodarstwo domowe już tak.

Według rozporządzenia ministra zdrowia, obowiązującego w Polsce, twardość wody może wynosić od 60 do nawet 500 mg CaCO3/l. To bardzo duża rozpiętość, jednak przy wyborze kryteriów główną rolę odgrywał wpływ na organizm, a nie stan techniczny budynku. Należy zdawać sobie sprawę, że im twardsza jest woda, tym bardziej odczujemy efekty jej regularnego wykorzystywania. A to wiąże się z obecnością kamiennego osadu i wysokim napięciem powierzchniowym. Korzystanie z twardej wody jest związane z ogromnymi stratami finansowymi, ponieważ rosną rachunki za ogrzewanie, konieczne są stałe naprawy sprzętu AGD, a kocioł grzewczy nie jest w stanie pracować w pełni wydajnie. To też duże zużycie detergentów, mozolne szorowanie osadów, mało efektywne sprzątanie, kiepskie efekty prania i spore straty urodowe. Twarda woda powoduje suchość skóry i osłabia kondycję włosów.

Warto walczyć z tym problemem, jeśli zależy nam na pełnym komforcie codziennego życia, oszczędnościach i braku problemów podczas użytkowania wody, która w końcu jest potrzebna w domu do różnych czynności. Im wcześniej zdecydujemy się na założenie centralnego zmiękczacza wody, tym lepiej.

Obecnie standardem staje się myślenie o takich urządzeniach już na etapie projektu domu. To pozwala od początku ochraniać kocioł grzewczy i instalacje hydrauliczne przed narastaniem kamienia, spadkami wydajności i szybszym wystąpieniem korozji.

Centralny zmiękczacz wody – prawdziwy ratunek

Centralne zmiękczacze wody są uznawane za prawdziwy ratunek przy potrzebie walki z wysokim stopniem twardości wody. Z jakiego powodu? Przede wszystkim doskonale radzą sobie z przyczyną, a więc nadmierną ilością jonów wapnia i magnezu, a nie skutkami, czyli osadem. Większość odkamieniaczy dostępnych w sklepach i domowe sposoby babć skupiają się na walce z samym kamieniem. Nie ma jednak szans zażegnać dzięki nim przyczyny.

Poza tym centralny zmiękczacz wody jest metodą w pełni wygodną i komfortową. To bezobsługowa stacja uzdatniania wody, która pracuje automatycznie. Proces pracy jest nadzorowany przez głowicę sterującą. Użytkownik musi jedynie kontrolować poziom soli w zbiorniku i uzupełniać ewentualne braki. Te urządzenia montuje się na wejściu do budynku, dzięki czemu miękka woda jest podawana na całą instalację i dostępna w każdym miejscu!

Na co zwracać uwagę przy wyborze zmiękczacza wody?

Zmiękczacze wody to obecne jedne z najchętniej i najczęściej wybieranych urządzeń do uzdatniania wody. Spore zainteresowanie sprawiło, że na rynku pojawiło się całe mnóstwo propozycji od różnych producentów. Jak zatem wybrać ten idealny produkt?

Przede wszystkim najważniejszą kwestię stanowi wielkość zmiękczacza wody. Należy go dobrze dopasować do potrzeb rodziny. Pod uwagę bierze się:

  • Zużycie wody
  • Ilość miejsc poboru wody
  • Stopień twardości wody
  • Ilość osób zamieszkujących na stałe gospodarstwo domowe

Bardzo ważne, aby nie dobrać zbyt małego zmiękczacza wody, ponieważ będzie się często regenerował i powodował wysokie koszty eksploatacyjne. Producenci ułatwiają sprawę i segregują zmiękczacze wody według standardowych potrzeb rodzin. Na przykład dla 4-osobowych są przewidziane zmiękczacze wody 20-litrowe, a dla większych (5-7 osób) 30-35 litrowe.

Istotną kwestią jest również jakość złoża filtracyjnego oraz komponentów, z których składa się zmiękczacz wody. Warto też zwrócić uwagę na dodatki i specjalne funkcje, które mogą ułatwić użytkowanie bądź obniżyć koszty eksploatacyjne.

Przeczytaj więcej: https://www.krainawody.pl/blog/news/zmiekczacze-wody-co-mamy-do-wyboru

Który zmiękczacz wody będzie najlepszy?

Wiele więc zależy od parametrów i warunków panujących w domu, jednak sami również otrzymujemy sporą dowolność w wyborze. Przygotowaliśmy dla Was 5 ciekawych propozycji w różnym zakresie cenowym, o różnych możliwościach. Być może któraś z nich okaże się idealną do Waszego domu?

Ekonomiczne zmiękczanie wody

Ecoperla Toro to jedne z najlepiej znanych produktów tej polskiej marki. Od niedawna mamy do czynienia z dwoma modelami – Ecoperla Toro 24 oraz Ecoperla Toro 35 (obecnie jeden z największych kompaktowych zmiękczaczy wody na rynku). Oba wyróżnia bardzo nowoczesny design i niezwykła budowa ułatwiająca montaż.

Seria kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Toro jest doceniana przede wszystkim ze względu na łatwe użytkowanie oraz niskie koszty eksploatacji, o które dba Ecoperla Perfect System. Wbudowany mieszacz pozwala na dowolną regulację stopnia twardości wody, natomiast by-pass to łatwiejszy serwis i możliwość odłączenia zmiękczacza wody od instalacji w każdym momencie.

Wygoda i oszczędność

Jeśli szukasz ekonomicznej, ale zarazem naszpikowanej dodatkami serii zmiękczaczy wody, powinna zainteresować Cię ta! Ecoperla Slimline to 3 modele do wyboru. Posiadają kolejno: 14, 17 i 24 litry złoża filtracyjnego – monosferycznej żywicy jonowymiennej. Proces pracy i regeneracji nadzoruje głowica sterująca działająca w oparciu o elektrozawory. Każdy ze zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline posiada: Ecoperla Perfect System, solankowanie proporcjonalne, system suchego zbiornika solanki, dźwiękowy alarm poziomu soli. Z pewnością nie przyczynią się do nadwyrężenia domowego budżetu, a są w stanie zapewnić naprawdę dobre efekty, zgodne z oczekiwaniami. Poza tym ich użytkowanie to czysta przyjemność i wygoda!

Nowoczesna technologia w akcji

Teraz coś dla fanów nowoczesnej technologii! Są użytkownicy, którym zależy na pełnym komforcie użytkowania domowych urządzeń. Ta seria idealnie wpisuje się w ideę nowoczesnego, inteligentnego domu. Kompaktowe zmiękczacze wody Pentair IQsoft posiadają wbudowany moduł WiFi, dzięki któremu pracę zmiękczacza wody można nadzorować z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji na tablet lub smartfon. Dzięki niej można śledzić zużycie wody, pracę, włączyć tryb wakacyjny. Aplikacja przesyła też powiadomienia o potrzebie dosypania soli do zbiornika. Ta seria zmiękczaczy wody od belgijskiego producenta charakteryzuje się krótką i efektywną regeneracją oraz bardzo niskim zużyciem soli i wody na ten proces.

Duża wydajność potrzebna od zaraz!

Do dużych domów wielorodzinnych oraz bliźniaków kompaktowy zmiękczacz wody może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem. W takim wypadku najlepiej wybrać dwuczęściowy zmiękczacz wody, jak te z serii Ecoperla Softower. Zajmują nieco więcej miejsca, jednak cechują się dużą wydajnością. Największy z modeli ma aż 60 litrów monosferycznej żywicy jonowymiennej. Zrównoważoną pracę gwarantuje Ecoperla Smart System. To najlepsze rozwiązanie przy bardzo twardej wodzie lub wysokim zużyciu wody.

2 w 1, czyli woda idealna

Czasem zmiękczanie wody okazuje się nie być jedyną potrzebą. Sporym mankamentem jest nieodpowiedni smak, zapach i barwa, co niestety się zdarza. W dodatku woda płynąca z domowych kranów może zawierać wyczuwalny chlor, pozostały po dezynfekcji sieci wodociągowej bądź własnego ujęcia. Obecność tej substancji oraz jej pochodnych nie najlepiej wpływa na stan skóry. Może nasilać alergie, uczulenia, choroby skórne, jak egzema lub powodować kłopoty ze skórą nadwrażliwą.

W takim wypadku zwykły zmiękczacz wody nie będzie wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli w domu nie ma miejsca na zestaw składający się ze zmiękczacza wody i kolumny węglowej, ratunkiem może być kompaktowa stacja uzdatniania wody, jak Ecoperla Hero!

Ecoperla Hero to połączenie zmiękczacza wody z węglem aktywnym. To urządzenie 2 w 1 zawiera aż 40 litrów złoża. To dwie warstwy, które nie mieszają się ze sobą. Pierwszą z nich stanowi węgiel aktywny impregnowany srebrem, który poprawia właściwości organoleptyczne wody oraz redukuje chlor i jego pochodne. Z kolei żywica jonowymienna zmiękcza wodę. Ponadto posiada dobrej jakości głowicę sterującą i Ecoperla Perfect System.

Jeśli nadal masz wątpliwości

Wielość produktów sprawia, że z łatwością można się pogubić w ilości ofert. Z pewnością zmiękczacza wody nie należy oceniać wyłącznie po wyglądzie i karcie z danymi technicznymi. Warto zapoznawać się z opisami i możliwościami produktów. W razie pytań, zapraszamy do kontaktu. Chętnie udzielimy porady w zakresie doboru zmiękczacza wody oraz innych urządzeń do uzdatniania wody w domu.