Centralne zmiękczacze wody stają się coraz popularniejszymi urządzeniami do uzdatniania wody w gospodarstwach domowych. Coraz więcej się też o nich słyszy i coraz więcej można na ich temat przeczytać. Niestety, jak w każdym przypadku, pojawiają się informacje prawdziwe i nieprawdziwe. Wiele osób niepokoją mity dotyczące wpływu zmiękczonej wody na zdrowie. Czy zmiękczacz wody oddziałuje w sposób negatywny na nasz organizm?

Twarda woda to kłopoty

Wysoki stopień twardości wody jest dość częstym i dokuczliwym problemem w wielu polskich domach. To zjawisko może wystąpić niezależnie od ujęcia, z którego pobierana jest woda. Głównymi problemami, które ze sobą niesie jest wysokie napięcie powierzchniowe wody, które powoduje, że substancje kiepsko rozpuszczają się w wodzie. Taką wodą bardzo trudno zwilżyć powierzchnie, posprzątać nią, wyprać, może sprawiać też wiele kłopotów podczas kąpieli. Drugim zjawiskiem jest kamienny osad. Ten wytrąca się z wody podczas jej przepływu przez instalacje, urządzenia AGD oraz wszelkie miejsca poboru wody. Z czasem jego warstwa zaczyna mocno narastać, przez co dochodzi do awarii, problemów związanych z wydajnością, brakiem najlepszych efektów związanych z działaniem.  Do tego twarda woda może nasilać choroby skórne, powodować przesuszenia skóry oraz sprawiać, że włosy będą w znacznie gorszej kondycji. Przy twardej wodzie rosną rachunki za prąd, zużycie detergentów, środków czyszczących, dochodzą koszty napraw i serwisu.

Tego wszystkiego da się uniknąć w prosty sposób! Wystarczy zamienić twardą wodę na miękką wodę! Miękka woda nie posiada lub posiada niewielkie ilości jonów wapnia i magnezu, przez co doskonale nadaje się do codziennego użytku. Nie pozostawia po sobie osadu, chroni instalacje, kocioł grzewczy, domowe sprzęty AGD przed awariami. W dodatku jest przyjazna dla skóry i włosów, łatwo czyści powierzchnie, a wszelkiego rodzaju środki czyszczące bardzo szybko i efektywnie w niej działają.

Sposobów na uzyskanie miękkiej wody jest wiele, jednak zdecydowanie największą popularnością cieszą się zmiękczacze wody.

Działanie zmiękczacza wody

Zmiękczacze wody to centralne urządzenia, które montuje się na wejściu wody do budynku. Są dostępne w wariantach kompaktowych oraz dwuczęściowych. Przed nimi warto, aby zawsze znalazł się filtr mechaniczny, który ochroni komponenty zmiękczacza wody przed awariami, zapchaniem cząsteczkami mechanicznymi. Wewnątrz zmiękczaczy wody znajduje się specjalne złoże filtracyjne, zwane żywicą jonowymienną. Na niej zachodzi proces wymiany jonowej, co oznacza, że z surowej wody redukowane są jony odpowiedzialne za tworzenie wysokiego stopnia twardości, natomiast na ich miejsce pojawiają się neutralne jony sodu. Jony wapnia i magnezu pozostają natomiast na złożu filtracyjnym.  Z czasem na żywicy jonowymiennej przestaje brakować miejsca na przyjmowanie nowych jonów i niezbędny jest proces regeneracji.

W procesie regeneracji bierze udział roztwór solanki, czyli roztwór wytworzony z wody oraz soli tabletkowanej, której poziomu należy stale pilnować w urządzeniu. Obecność soli może jednak wzbudzać niepokój związany z możliwością spożywania zmiękczonej wody. Czy woda uzdatniona przez zmiękczacz wody jest zdrowa?

Oto najpopularniejsze pytania, które pojawiają się w kontekście użytkowania zmiękczonej wody i jej możliwości wypijania.

Czy zmiękczona woda jest wyjałowiona?

W Internecie pojawia się sporo opinii mówiących o tym, że zmiękczona woda jest wodą wyjałowioną. Ten mit można jednak spokojnie włożyć między bajki. Zmiękczacze wody nie usuwają z wody wszystkich substancji, a jedynie te, odpowiedzialne za tworzenie twardości wody. W największym stopniu są to jony wapnia i magnezu, w nieco mniejszym żelaza, manganu oraz inne. Reszta składu wody pozostaje taka sama. Zmiękczacz wody nie ma wpływu na jej smak, zapach czy barwę. Sprawia, że staje się miękka.

Jeśli komuś zależałoby na tym, aby bardzo dokładnie oczyścić wodę nawet z najdrobniejszych zanieczyszczeń, najlepszym sposobem byłaby odwrócona osmoza, której membrana jest w stanie zredukować z wody nawet zanieczyszczenia o wielkości jonu.

Czy zmiękczona woda jest słona?

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sól tabletkowana to najczęściej po prostu związek NaCl, czyli o takim samym składzie jak dobrze nam znana sól kuchenna. To właśnie z niej wytwarzany jest roztwór solanki. Niepokój może budzić to, że sól przedostanie się do wody, spowoduje słony smak, a do tego nie będzie zdrowa. Dość częstą obawą jest także to, że woda po zmiękczaniu nie tylko nie będzie nadawała się do picia, ale również do przegotowania, sporządzenia na jej bazie dań i napojów. Nic bardziej mylnego!

Faktycznie, roztwór solanki zawiera w sobie zarówno jony sodu, jak też chlorki, jednak w samym procesie wymiany niezbędna jest jedynie sód. To ona pozostaje na złożu, a w procesie zmiękczania wody, trafia do niej w zastępstwie za jony powodujące twardość. Chlorki wraz z popłuczynami są natomiast odprowadzane do kanalizacji. Tym samym nie możemy mówić o słonym smaku wody, a w dodatku o obecności soli w wodzie. Taką wodę można swobodnie pić i wykorzystywać do przegotowania.

Co z sodem w zmiękczonej wodzie?

Dość częstą obawą jest również ta, dotycząca ilości sodu w zmiękczonej wodzie. Okazuje się natomiast, że w trzech litrach wody jest go tyle, ile w jednej kromce białego pieczywa. Nie ma ustaleń, co do tego ile konkretnie sodu powinniśmy spożywać w ciągu dnia, a statystyczne ilości są dość szerokie. Wiele zależy od naszej diety. Mimo wszystko ilości dostarczane wraz ze zmiękczoną wodą nie są duże. Wiele potraw ma w sobie o wiele większe ilości sodu, niż woda, która będziemy pić przez cały dzień. Na jego zawartość powinny jednak zwrócić uwagę osoby będące na diecie niskosodowej.

Czy woda zmiękczona to woda bez wapnia i magnezu?

Podczas zmiękczania z wody redukowane są jony wapnia i magnezu. Zastępuje się je neutralnymi jonami sodu. Należy przy tym jednak pamiętać, że wapń i magnez oraz inne składniki odżywcze są o wiele lepiej przyswajane wraz z pokarmem niż z wodą. W wodzie ogółem znajduje się ich znacznie mniej i najczęściej i tak są wypłukiwane z organizmu zanim zdążą się wchłonąć. W orzechach, owocach i warzywach znajdziemy odpowiednie, dobrze przyswajalne dawki tych pierwiastków.

Czy zmiękczoną wodę można pić?

Zdecydowanie tak. Miękka woda zawiera w sobie sód, potas, inne niezbędne substancje. Nie jest wyjałowiona, ani demineralizowana. Przy zachowaniu odpowiedniej diety, bogatej w owoce i warzywa, możemy ją spokojnie spożywać. Tak jak wspomnieliśmy, na ilość sodu powinny zwracać jedynie uwagę osoby będące na diecie niskosodowej.

Jeśli jednak samo zmiękczanie wody nie wystarcza, a zależy nam na tym, aby ta na cele spożywcze była idealnej jakości, zawsze można ją podszlifować.

Jak doszlifować jakość zmiękczonej wody?

Do zmiękczacza wody zawsze można dobrać odpowiedni filtr kuchenny, który sprawi, że woda na cele spożywcze będzie idealnej jakości. Do wyboru są systemy odwróconej osmozy lub ultrafiltracja. Dobór konkretnego rozwiązania zależy od naszych potrzeb i preferencji. Jeśli zależy nam na bardzo dokładnym oczyszczaniu, idealnie sprawdzi się system odwróconej osmozy taki jak Ecoperla Rosa. Dodatkowym atutem jest wkład rewitalizujący, o którym więcej w recenzji:

Ekonomicznym i ekologicznym wyborem może być ultrafiltracja. To niewielki filtr przepływowy, bez zbiornika na magazynowanie wody, dzięki któremu szybko i łatwo można doszlifować jakość wody. Polska marka Ecoperla przygotowała dwie propozycje w tym zakresie – dwustopniową ultrafiltrację Ecoperla Profine POU 2 oraz filtr trzystopniowy Ecoperla Profine POU 3.

Przeczytaj więcej: https://www.filtry-do-wody.info/zmiekczacz-wody-a-zdrowie-co-warto-wiedziec/

Twój zmiękczacz wody na medal!

Zmiękczona woda nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, a sama instalacja zmiękczacza wody może przynieść mnóstwo wymiernych korzyści. Warto mieć w domu takie urządzenie, ponieważ to również ogromne oszczędności i komfort codziennego życia oraz użytkowania wody. Dopełnienie zmiękczacza wody filtrem kuchennym może natomiast okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę!