Czy słyszeliście kiedyś o chorobie zwanej leptospirozą? Można się nią zarazić poprzez wodę o nieodpowiedniej jakości. Czy leptospiroza jest groźna? Jak się przed nią chronić?

Leptospiroza to choroba, której początek dają bakterie zwane leptospirami. Do ludzkiego organizmu przedostają się przez usta, uszkodzoną skórę, przewód pokarmowy, śluzówki oczu, Jest to choroba odzwierzęca.

Bakteriami tego rodzaju można zarazić się także w Polsce. Leptospiroza wywołuje wiele objawów, jednak czasem potrafi też przebiegać bezobjawowo. Należy ją leczyć, ponieważ może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Leptospiry jako bakterie występują w ponad 200 gatunkach i są dość ciężkie do wykrycia. Bakterie tego typu występują w klimacie tropikalnym oraz umiarkowanym, a ich nosicielami są zazwyczaj zwierzęta domowe i dzikie. Jako największą grupę nosicieli można wymienić gryzonie oraz bydło.

Leptospiry przenoszą się poprzez mocz zwierząt. Przez glebę przedostają się do wody. Największe szansę na zarażenie mają osoby, które utrzymują częsty kontakt ze zwierzętami lub skażonymi zbiornikami wodnymi.

Zarazić mogą się również turyści, którzy korzystają ze skażonych zbiorników wodnych.

Atak leptospirozy na organizm

Bakterie przedostają się do całego organizmu przez krew oraz chłonkę. Jednym z objawów zakażenia jest gorączka. Leptospiry najczęściej zasiedlają się w nerkach, wątrobie, układzie nerwowym. Oprócz tego atakują mięśnie, płuca, serce oraz narząd wzroku.

Rozwój choroby trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni.

Powikłania leptospirozy

Jeśli dojdzie do zakażenia, najprawdopodobniej jednym z pierwszych objawów będzie wysoka gorączka i dreszcze. Z czasem może pojawić się biegunka, wymioty, bóle mięśni. W niektórych przypadkach zakażenia zauważono również występowanie wysypki lub wybroczyn.

Czasem choroba występuje w dwóch fazach oddzielonych od siebie bezobjawową przerwą.

Druga faza również rozpoczyna się od wysokiej gorączki. Inne objawy są uzależnione od miejsca, w którym zasiedliły się bakterie.

Jednym z objawów jest żółtaczka. Jak już wspominaliśmy wyżej, może też dojść do trudnych powikłań. Wśród najcięższych z nich można wymienić: niewydolność nerek, skazę krwotoczną, a nawet wstrząs.

Leptospiroza trwa zazwyczaj od kilku dni do maksymalnie trzech tygodni, jednak leczenie wiąże się z kilkumiesięczną terapią.

Jak rozpoznać czy to leptospiroza?

Przede wszystkim w tym przypadku dużą rolę odgrywa dokładny wywiad z osobą chorą. Nie każdy jest w stanie powiązać objawy akurat z występowaniem danej bakterii w organizmie.

Lekarz i pacjent powinni zwrócić szczególną uwagę na płyny ustrojowe. We krwi pojawia się duża ilość białych krwinek oraz podwyższone OB. W moczu wykrywa się białko, krwinki białe i czerwone w podwyższonych ilościach.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli zauważysz objawy i podejrzewasz, że mogłeś zarazić się w opisywany wyżej sposób, koniecznie powinieneś zgłosić się jak najszybciej do lekarza.

I te bakterie pochodzenia odzwierzęcego, podobnie jak inne, są leczone za pomocą antybiotyków. Warunkiem ich skuteczności jest podanie we wczesnej fazie choroby. Lekarze jednak w większości przypadków nie podejrzewają występowania tych bakterii w organizmie. Jeśli objawy bardzo się nasilają, zazwyczaj antybiotyki podawane są dożylnie.

Szczególną uwagę pod kątem występowania leprospirów w organizmie, powinni zwrócić lekarze w przypadku osób pracujących w zawodach podwyższonego ryzyka, czyli na przykład weterynarzy, osób mających styczność ze ściekami, etc.

Jak wystrzegać się leptospirozy?

Przede wszystkim należy zachować środki ostrożności. Unikać kąpieli w zbiornikach, które wydają się podejrzane pod względem skażenia moczem zwierząt. Osoby pracujące w zawodach podwyższonego ryzyka powinny nosić ochronną odzież oraz obuwie.

Bakterie w wodzie pitnej

Choć leptospiroza to choroba odzwierzęca, którą można zarazić się poprzez kontakt z zakażoną wodą lub ściekami i do zakażenia nie dochodzi zbyt często, to nie jest to jedyne zagrożenie, jakie może się pojawić w wodzie.

Szczególnie zagrożone są własne ujęcia. Należy je badać pod kątem występowania bakterii oraz w razie ich wykrycia, podjąć wszelkie kroki, by się ich z wody pozbyć.

Na oddziaływanie bakterii najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz osoby o obniżonej odporności. W wielu przypadkach dochodzi do zaburzeń pracy układu pokarmowego, bólów brzucha i zatruć.

Jak radzić sobie ze skażeniem wody pitnej?

Przede wszystkim należy dokładnie przechlorować instalację w celu pozbycia się mikroorganizmów z wody. Dobrze też założyć lampę bakteriobójczą działającą w oparciu o promieniowanie ultrafioletowe. Montaż takiego urządzenia dezynfekującego daje pewność, że do wody spożywczej i użytkowej nie przedostaną się żadne mikroorganizmy.

Promienie UV-C naświetlają przepływającą wodę i usuwają z niej wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy i grzyby. To doskonały sposób na dodatkową ochronę instalacji przed możliwością wystąpienia skażenia i kłopotami, jakie to za sobą niesie.

Lampy bakteriobójcze do dezynfekcji wody znajdziesz na https://www.zestudni.pl/lampy-bakteriobojcze/.